Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Z celi w Iranie uwolniono 54 tysiące więźniów

121

Rząd Iranu zdecydował się na zwolnienie z więzienia kilkudziesięciu tysięcy skazanych. Władze państwa wypuszczą tych osadzonych, którzy przeszli pomyślnie badania lekarskie. Miały ważny powód, by zdecydować się na taki krok.

Koronawirus. Z celi w Iranie uwolniono 54 tysiące więźniów
(Getty Images, Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency)

Nie wszyscy przestępcy mogą na nowo cieszyć się wolnością. Jak podaje BBC, uwolniono jedynie tych osadzonych, którzy odsiadywali wyroki nie dłuższe niż pięć lat. W ich gronie prawdopodobnie znajduje się Nazanin Zaghari-Ratcliffe, znana brytyjsko-irańska działaczka charytatywna.

Dlaczego rząd Iranu wypuścił więźniów?

Rząd Iranu zdecydował się na wypuszczenie więźniów, by zapobiec epidemii koronawirusa w więzieniach. Na zwolnienie mogli liczyć jedynie osadzeni, którzy wcześniej przeszli negatywnie test na obecność wirusa. Przed wyjściem muszą także wpłacić kaucję.

Według oficjalnych danych koronawirusem zaraziło się już 2363 Irańczyków. Jednak zachodnie media spekulują, że w rzeczywistości ta liczba może być zaniżona. W ciągu zaledwie 2 tygodni aż 77 pacjentów zmarło. Wśród chorych są członkowie irańskiego rządu.

Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

Kim jest Nazanin Zaghari-Ratcliffe?

Nazanin Zaghari-Ratcliffe jest administratorką organizacji charytatywnej Thomson Reuters Foundation i dziennikarką. Została aresztowana przez członków Gwardii Rewolucyjnej, kiedy przyjechała do Iranu odwiedzić rodzinę. Kobietę skazano na 5 lat pozbawienia wolności za rzekome spiskowanie w celu obalenia rządu irańskiego. O jej uwolnienie apelowali przedstawiciele Amnesty International.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić