Piotr Mieśnik
Piotr Mieśnik| 
aktualizacja 

Małżeństwa osób tej samej płci? Polacy mają na ten temat swoje zdanie [NASZE BADANIE]

79

Jesteśmy społeczeństwem postępowym czy raczej konserwatywnym? Wiele mówi o tym nasz stosunek do tzw. małżeństw jednopłciowych. W niektórych zachodnich krajach są już na porządku dziennym, a co o takim rozwiązaniu myślą Polacy? Sprawdziliśmy w badaniu na panelu Ariadna.

Małżeństwa osób tej samej płci? Polacy mają na ten temat swoje zdanie [NASZE BADANIE]
(iStock.com)

Temat małżeństw jednopłciowych może w najbliższym czasie odżyć z pełną mocą. Wszystko przez pojawienie się na scenie politycznej "Wiosny" Roberta Biedronia. Były prezydent Słupska i polityk SLD i Ruchu Palikota to zadeklarowany gej. Zresztą z list jego organizacji w wyborach startować będzie również jego życiowy partner.

Pytanie tylko jak na postulaty niesione na tęczowych sztandarach zapatrują się sami Polacy. Czy jesteśmy jeszcze społeczeństwem konserwatywnym czy już raczej postępowym?

Wyniki naszego badania na panelu Ariadna zdecydowanie wskazują, że to pierwsze. Przeważająca większość Polaków, bo aż 67 proc. jest zdania, że małżeństwo to "tylko i wyłącznie związek kobiety i mężczyzny". Tylko co czwarty badany (25 proc.) podpisuje się pod stwierdzeniem, że małżeństwo może być "związkiem dwojga ludzi bez względu na płeć".

Co ciekawe, bardziej konserwatywne podejście do tematu prezentują mężczyźni. Aż 70 proc. badanych wskazuje, że małżeństwem można nazywać tylko i wyłącznie tradycyjny związek, przeciwnego zdania jest zaledwie 19 proc. panów.

Wśród kobiet również przeważają te o konserwatywnych poglądach (64 proc. za tradycyjnym rozumieniem małżeństwa, 30 proc. za większą otwartością w tej kwestii).

Nie zaskakują wyniki badania w odniesieniu do grupy tzw. zwolenników PiS. Tutaj za tradycyjnym modelem opowiada się* 83 proc.* respondentów. Wśród tzw. zwolenników PO proporcje są nieco inne, ale również opowiadające się za utrzymaniem status quo (65 proc. za tradycyjnym rozumieniem małżeństwa, 30 proc. za bardziej postępowym podejściem).

A jakie jest wasze zdanie? Zabierzcie głos w komentarzach pod artykułem.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 26 – 29 kwietnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić