o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Niska emerytura? Wiemy dlaczego Polacy biedują

28
Podziel się

Podczas gdy Polak jest już na emeryturze, Szwed czy Holender jeszcze długo będzie aktywny zawodowo. Stąd niskie emerytury Polaków, pracujemy krócej niż wynosi średnia Unii Europejskiej.

Warto odczekać z przejściem na emeryturę. Inaczej świadczenie może być głodowe
Warto odczekać z przejściem na emeryturę. Inaczej świadczenie może być głodowe (Getty Images)
bECdlRFN

*Polak przepracuje w ciągu życia średnio 33,6 lat *- wynika z danych Eurostatu za 2019 rok. To znacznie krócej niż wynosi unijna średnia. Krócej będą pracować tylko Grecy, Chorwaci i Włosi.

Tymczasem przy przeciętnych zarobkach przejście na emeryturę rok później oznacza wzrost świadczenia emerytalnego o ponad 200 zł. A pięć lat później - emeryturę wyższą nawet o 1800 zł.

Mieszkaniec Unii Europejskiej przepracuje średnio 35,9 lat, czyli nieco ponad dwa lata więcej niż Polak. Przy czym "przepracuje" oznacza w tym przypadku, że będzie zaliczany do ludności aktywnej zawodowo, niekoniecznie musi być zatrudniony przez cały ten czas. Najdłużej aktywni zawodowo będą Szwedzi i Holendrzy, odpowiednio 42 oraz 41 lat. To ponad osiem oraz siedem lat dłużej niż Polacy.

bECdlRFP
Zobacz także: Obejrzyj: Pensja minimalna w górę? Nie ma takiego projektu

Europejczycy generalnie pracują coraz dłużej. Od 2000 roku średnia oczekiwana liczba lat pracy w Unii Europejskiej wydłużyła się o około 3 lata i 7 miesięcy. W Polsce wzrosła w tym czasie o 2,5 roku.

Rozróżniając płci, w UE mężczyźni będą pracować średnio 38,3 lata, a kobiety 33,4 lat. W Polsce średnia dla mężczyzn wynosi 36,3 lat, a dla kobiet 30,7 lat.

bECdlRFV

W 2017 roku przywrócono niższy wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Była to jedna ze sztandarowych obietnic, z którymi Prawo i Sprawiedliwość szło po wyborcze zwycięstwo. Jednak krótszy czas pracy przekłada się na niższe świadczenia emerytalne.

Jednak można to zmienić. - Każdy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego zwiększa wysokość emerytury o 8-12 proc. - mówi Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECdlRGq
KOMENTARZE
(28)
poi
12 miesięcy temu
właśnie wyrzucają mnie na emeryturę po 39 latach pracy bo nie ma kasy. Udało mi się przepracować 4 i pół roku dłużej a emerytura wzrośnie mi o ok. 500-600 zł brutto? w jaki sposób prognozowali te 1800zł? Nie doczekałam też obiecywanych 10 tysięcy za późniejsze przejście na emeryturę.
Nierob
rok temu
Ja juz przepracowalem 42 lata(27 lat w Polsce,15 lat w Anglii) i wciaz pracuje!Aleza 3 lata-65 lat przejde na emeryture i pojde na rok do ochrony,tak ze majac 66 lat zaczne pobierac takze angielska i zaczniemy z zona nowe zycie!
BMemeryt
rok temu
Czy wy sie slyszycie,jak mozna wytrzymac w ciezkiej fizycznej pracy,majac prawie 70 lat,czy kierowca zawodowy da rade kierowac setki kilometrow w tym wieku???ten co ustala te ustawy jest chory na glowe,siedzac w biurze i pierdziec w stolek to mozna i do setki
bECdlRGr
Juzef
rok temu
To my Polacy pracujemy na Niemca czy Szweda my zarabiamy w zł i tylko 2000 zł a oni w euro 2000 I stąd mają wyższe em.i niech jakiś urzedas nie opowiada głupot.. muj ojciec ma 40lat pracy i tylko 2000zl a powinien mieć jak Niemiec 8000 to jest za co żyć
Ewa
rok temu
Co za głupota. Polacy też mogą pracować i brać emeryturę. Polacy mają niskie emerytury, bo młodzi się nie starają, żeby do ZUS więcej wpływało.
Emeryci
rok temu
Przepracowałem 47 lat w Polsce, to jaką powinienem mieć emeryturę. To samo moja żona przepracowała 42 lata, czy tyle samo co ten co ma 25 lat pracy.
Dc 53
rok temu
A kiedy emilewicz i morawiecki zajmą sie emerytkami rocznik 1953 okradanych z emerytury wypracowanej uczciwie
Oszukany
rok temu
To jest bzdura że polacy pracują mniej gdyż u nas liczą się lata a ja podpowoadam przeliczcie godziny pracy ja przez 20 lat pracowałem po 450 godzin w miesiącu a inni tylko 168 na miesiąc przez następne 20 lat po 270 god miesięcznie policzcie te godziny na lata to zrozumiecie. Tak pracują lekarze czemu nadgodzin nie wliczacie do emeretury podatki za to bierzecie i zus też z tych nadgodzin zabiera pieniądze. Średnio lekarze pracują około 350 godz w miesiącu to nie piszcie że polacy pracują krócej
Emeryt
rok temu
Bzdura po przepracowaniu 47lat emerytura 2200 na reke
Stasiu
rok temu
Bierzcie przykład z zagranicy a najlepiej zróbcie emeryturę od 100 lat dalej już nie będę pisał każdy wie o co chodzi.
OFE
rok temu
Emerytury pochodzące z OFE są obecnie niższe o jedną czwartą niż trzy lata temu. Przez to maleją wypłaty z ZUS. W ostatnich trzech latach OFE straciły około jednej czwartej środków. To głównie efekt spadków akcji w bieżącym roku
emeryt
rok temu
Bo nie ma pracy dla starych ludzi. Właściciel woli zatrudnić młodego za niższe pieniądze.
Kant !!!
rok temu
Placilem skladki na rente a nie bylem naniej anijednego dnia przez 43 lata po 250 300 ZŁ NA MIESIAC ZA TO PLACE PODATEK OD EMERYTURY 500 ZL W PLECY
bECdlRGj
Nina
rok temu
Tylko ludzie za granicą zarabiają 3lub 4 razy więcej od Polaków za krótszy dzień pracy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić