o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac.
KRO
|

Przedsiębiorcy muszą zgłaszać umowy o dzieło. W rejestrze ZUS jednak pustki

2
Podziel się

Od początku roku w rejestrze umów o dzieło pojawiło się niespełna 600 wpisów, choć powinna być zgłaszana niemal każda nowa umowa. Rzecznik ZUS tłumaczy, że pustki w rejestrze wynikają m.in. z tego, że jak na razie mieliśmy zaledwie kilka dni roboczych.

Przedsiębiorcy muszą zgłaszać umowy o dzieło. W rejestrze ZUS jednak pustki
Rejestr umów o dzieło świeci pustkami. Na zdjęciu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. (Flickr, Adam Guz, KPRM)
bDYmAlKd

Choć przedsiębiorcy powinni zgłaszać każdą zawartą po 1 stycznia umowę o dzieło, to w rejestrze ZUS do czwartkowego poranka pojawiło się 560 wpisów - podaje money.pl. W rozmowie z portalem potwierdza tę informację rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Uspokaja też, że w kolejnych dniach liczba wpisów nieuchronnie będzie się zwiększać.

- Po pierwsze jest to nowy obowiązek, a po drugie w nowym roku mieliśmy dopiero kilka dni roboczych. Spodziewamy się, że liczba zarejestrowanych umów o dzieło będzie rosnąć z każdym kolejnym tygodniem - tłumaczy Żebrowski.
bDYmAlKf

Po co ZUS-owi takie dane? Ten tłumaczy, że do celów statystycznych. Jak zauważają jednak eksperci pracy, taki rejestr może skutkować zwiększoną liczbą kontroli w firmach.

Zobacz także: Od stycznia ZUS będzie rejestrował umowy o dzieło. Gwiazdowski: cel fiskalny
- Do tej pory ZUS nie dysponował zbiorczymi informacjami o skali zawieranych umów o dzieło. Nowe przepisy ułatwią urzędnikom typowanie przedsiębiorców do kontroli pod tym kątem, a w konsekwencji potencjalnie umożliwią "przekwalifikowywanie" na mocy decyzji administracyjnej umów o dzieło na umowy zlecenia - tłumaczy Ewa Gulczyńska, ekspert rynku pracy z firmy Grant Thornton w rozmowie z money.pl.
bDYmAlKl

Obowiązek rejestrowania każdej umowy o dzieło zawartej po 1 stycznia 2021 roku na przedsiębiorców nałożyła jedna z tzw. tarcz antykryzysowych. Pracodawca ma 7 dni od momentu podpisania umowy, aby zgłosić ją w ZUS w formie papierowej lub też na Platformie Usług Elektronicznych.

Jeżeli nie zgłosi nowo podpisanej umowy, to prosi się o kłopoty. Za nieprzekazywanie danych do ZUS-u grozi kara. Jaka? Może to być np. grzywna w wysokości do 5 tys. złotych. O jej nałożenie Zakład może wystąpić do sądu i to on zdecyduje o karze.

bDYmAlKm

Obowiązek przekazywania danych do ZUS-u nie dotyczy umów o dzieło:

  • zawartych z własnym pracownikiem (który ma już umowę o pracę);
  • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem;
  • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYmAlKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
mikołaj
4 miesiące temu
Kobieta owczarków niepowinna mieć takich psów skoro nie umie sie nimi zajmować !!!
Maryna
4 miesiące temu
Polaczek- urzednik, to zawsze musi cos zmienic, pr,y czyms grzevac, aby tylko utrudnic interes. A to przeciez pracodawca robi produkcje, z ktorej ten urzedas jest oplacany. Dlaczego gryzie karmiaca go dlon? W zadnym zachodnim panstwie nie uwidzi takiej urzedniczej glupoty. Ciagle zmiany, ulepszenia, utrudnienia, czy polaczek w urzedzie tylko to potrafi robic?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić