aktualizacja 

Przedsiębiorcy muszą zgłaszać umowy o dzieło. W rejestrze ZUS jednak pustki

2

Od początku roku w rejestrze umów o dzieło pojawiło się niespełna 600 wpisów, choć powinna być zgłaszana niemal każda nowa umowa. Rzecznik ZUS tłumaczy, że pustki w rejestrze wynikają m.in. z tego, że jak na razie mieliśmy zaledwie kilka dni roboczych.

Przedsiębiorcy muszą zgłaszać umowy o dzieło. W rejestrze ZUS jednak pustki
Rejestr umów o dzieło świeci pustkami. Na zdjęciu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Choć przedsiębiorcy powinni zgłaszać każdą zawartą po 1 stycznia umowę o dzieło, to w rejestrze ZUS do czwartkowego poranka pojawiło się 560 wpisów - podaje money.pl. W rozmowie z portalem potwierdza tę informację rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Uspokaja też, że w kolejnych dniach liczba wpisów nieuchronnie będzie się zwiększać.

- Po pierwsze jest to nowy obowiązek, a po drugie w nowym roku mieliśmy dopiero kilka dni roboczych. Spodziewamy się, że liczba zarejestrowanych umów o dzieło będzie rosnąć z każdym kolejnym tygodniem - tłumaczy Żebrowski.

Po co ZUS-owi takie dane? Ten tłumaczy, że do celów statystycznych. Jak zauważają jednak eksperci pracy, taki rejestr może skutkować zwiększoną liczbą kontroli w firmach.

Zobacz także: Od stycznia ZUS będzie rejestrował umowy o dzieło. Gwiazdowski: cel fiskalny
- Do tej pory ZUS nie dysponował zbiorczymi informacjami o skali zawieranych umów o dzieło. Nowe przepisy ułatwią urzędnikom typowanie przedsiębiorców do kontroli pod tym kątem, a w konsekwencji potencjalnie umożliwią "przekwalifikowywanie" na mocy decyzji administracyjnej umów o dzieło na umowy zlecenia - tłumaczy Ewa Gulczyńska, ekspert rynku pracy z firmy Grant Thornton w rozmowie z money.pl.

Obowiązek rejestrowania każdej umowy o dzieło zawartej po 1 stycznia 2021 roku na przedsiębiorców nałożyła jedna z tzw. tarcz antykryzysowych. Pracodawca ma 7 dni od momentu podpisania umowy, aby zgłosić ją w ZUS w formie papierowej lub też na Platformie Usług Elektronicznych.

Jeżeli nie zgłosi nowo podpisanej umowy, to prosi się o kłopoty. Za nieprzekazywanie danych do ZUS-u grozi kara. Jaka? Może to być np. grzywna w wysokości do 5 tys. złotych. O jej nałożenie Zakład może wystąpić do sądu i to on zdecyduje o karze.

Obowiązek przekazywania danych do ZUS-u nie dotyczy umów o dzieło:

  • zawartych z własnym pracownikiem (który ma już umowę o pracę);
  • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem;
  • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.
Autor: KRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić