Gracjan Gołata
Gracjan Gołata| 

Białoruski DJ puścił piosenkę. Trafił do aresztu

3

DJ Kirył Hałanau został zatrzymany w czwartek wieczorem przez białoruską policję. Prowadząc miejską imprezę, puścił piosenkę "Pieremien" ("Chcemy zmian") legendarnego Wiktora Coja. Nie spodobało się to lokalnym władzom.

Białoruski DJ puścił piosenkę. Trafił do aresztu
Białorusini (PAP, TATYANA ZENKOVICH)

Białoruski DJ trafił do aresztu za włączenie niewłaściwej zdaniem władz piosenki. Do zdarzenia doszło 6 sierpnia w stolicy kraju. Kirył Hałanau i Uładzisłau Sakałouski pracowali jako dźwiękowcy na miejskiej imprezie, którą władze zorganizowały w ostatniej chwili. Miała ona na celu zablokowanie miejsca, w którym mogłoby się odbyć spotkanie opozycjonistów.

Na imprezie miała pojawić się Swiatłana Cichanouska. Kobieta jest opozycyjną kandydatką w wyborach prezydenckich. Politycy z Mińska uniemożliwili jej organizację wiecu w innym miejscu. W obawie przed prowokacjami zrezygnowała jednak z pojawienia się na imprezie poświęconej edukacji. W trakcie oczekiwania kandydatkę zabrzmiała piosenka Wiktora Coja "Pieremien" ("Chcemy zmian").

Utwór jest znany wszystkim osobom mieszkającym na dawnych terenach ZSRR. Rządowe wydarzenie nabrało opozycyjnego charakteru. Większość osób, która zgromadziła się pod sceną była zwolennikami Cichanouskiej. Mężczyźni odpowiedzialni za odtworzenie piosenki zostali aresztowani przez policję.

DJ trafił do aresztu. Wiedział, co może go spotkać

Niezależne media przeprowadziły z mężczyznami krótkie wywiady. Dźwiękowcy przyznali, że byli świadomi konsekwencji. Przyznali, że odtwarzając tę piosenkę, chcieli pokazać, że nadszedł czas na zmiany. Kirył Hałanau przebywa w areszcie, o czym poinformował media jego brat. Nie jest znane miejsce pobytu drugiego z mężczyzn.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić