Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus. Niespodziewany efekt pandemii. Mniej dzieci ma depresję

20

Badania brytyjskich naukowców pokazują, że dzięki koronawirusowi wyniki w nauce u części uczniów poprawiły się. Coraz mniej nastolatków zmaga się także z depresją i lękami społecznymi, ponieważ w ostatnich miesiącach uniknęli presji i trudnych relacji z rówieśnikami.

Koronawirus. Niespodziewany efekt pandemii. Mniej dzieci ma depresję
Dzieci, które nie chodzą do szkół, mają lepsze wyniki w nauce. (Getty Images)

Według najnowszych badań coraz mniej uczniów zmaga się ze stanami lękowymi, a ich wyniki w nauce znacznie się poprawiły. To niespodziewany efekt zamknięcia szkół i izolacji dzieci w domach. 

Szkoła powoduje stany lękowe

Badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii i USA. Uniwersytet w Bristolu przeprowadził ankietę 13 i 14-latków z 17 szkół średnich. Porównano ją z ankietą przeprowadzoną w październiku ubiegłego roku. 

Po pierwszej ankiecie okazało się 54 proc. dziewcząt i 26 proc. chłopców jest pod presją rówieśników lub rodziców i zmaga się z wieloma lękami. Ankiety, które przeprowadzono w trakcie pandemii, dały zupełnie inne wyniki. U dziewczynek liczba spadła do 44 proc., a u chłopców do 18 proc. 

Zobacz także: "Rafał Trzaskowski zniknął". Renata Mieńkowska-Norkiene krytycznie o opozycji

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu zasugerowali, że dzieje się tak przez pandemię koronawirusa. Wielu uczniów nie musi już zmagać się z presją, jaką odczuwają w szkole, mogą uniknąć także trudnych relacji z rówieśnikami, przebywania w tłumie i publicznych wystąpień.  

Chociaż widzieliśmy wzrost poziomu lęku u kilku naszych uczestników, dużym zaskoczeniem było odkrycie, że w przypadku wielu z nich było zupełnie odwrotnie. Co szczególnie interesujące, ci uczniowie, którzy czuli się najmniej związani ze szkołą przed zamknięciem, zauważyli większy spadek lęku, co rodzi pytania o to, jak środowisko szkolne wpływa na samopoczucie psychiczne nastolatków - mówią naukowcy w swoich badaniach.

Także liczba dzieci z depresją zmalała, choć nieznacznie. U chłopców o 2 proc., a u dziewczynek o 3 proc.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić