Kosmiczne galaretki w Karkonoszach? Internauci typują

3

Na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku pojawiły się intrygujące zdjęcia. Widnieją na nich białe błyszczące galaretki, które leżą na mchu. Jak przyznają administratorzy profilu - ich pochodzenie nie jest do końca znane.

Kosmiczne galaretki w Karkonoszach? Internauci typują
Pochodzenie tajemniczych galaretek do tej pory nie zostało wyjaśnione (Facebook, Karkonoski Park Narodowy)

Galaretki z kosmosu

Tak określa się te dziwne galaretki. Nawet na Wikipedii możemy znaleźć hasło "Gwiezdna galaretka". Według legend ma ona osadzać się na Ziemi w czasie deszczu meteorytów. Inną teorię przedstawił Karkonoski Park Narodowy na swoim koncie na Facebooku.

Nie są to grzyby ani żadne inne znane organizmy. W 2015 roku duńska badaczka Marie Roland opisała, że jest to żabi lub ropuszy skrzek, który został wydalony przez drapieżniki, np. ptaki, po upolowaniu i zjedzeniu płazów. Niezłożony jeszcze skrzek napęczniał w żołądkach drapieżników, które go zwróciły. Skrzek normalnie pęcznieje w kontakcie z wodą, chroniąc złożone przez płazy jaja. Są też hipotezy, że to jakieś wydzieliny ślimaków. Trudno uznać sprawę za wyjaśnioną - czytamy przy wpisie ze zdjęciami.

Internauci jednak nie są zadowoleni z takiego tłumaczenia.

W dobie lotów w kosmos nie wierzę że nie ma możliwości zbadania tej materii..kwestia kosztów ..a nie podawanie linków z gościem który w domu sobie pod mikroskopem ,,bada"..i to być miarodajna ocena? To jest niepoważne - skomentowała jedna z internautek.

W zeszłym roku zdjęcia podobnych galaretek opublikowano na kanale "Grzyby w Nowej Hucie". Autor znalazł je w nowohuckim Lesie Mogilskim i uznał, że jest to kisielnica przezroczysta, grzyb, który czasami rośnie na gnijących drzewach. Jednak po jakimś czasie sam znalazł odpowiedź, którą również była teoria o niestrawionym żabim skrzeku.

Substancja podobna do galaretki pojawia się, gdy drapieżne ptaki, takie jak myszołowy lub krogulce, pożerają żabi skrzek, czyli zapłodnione jaja otoczone warstwą śluzu, który pod wpływem wilgoci pęcznieje, by chronić je przed nadmiernym kontaktem z wodą. To samo jednak dzieje się ze śluzem, gdy skrzek wyląduje w żołądku drapieżnego ptaka. Zanim to nastąpi, zwierzę może odczuwać ból brzucha, więc zmusza się do wymiotów, wydalając z siebie napęczniały śluz i pojedyncze jajeczka, które potem możemy spotkać na leśnym poszyciu - czytamy w National Geographic.

Internauci typują

To prawdopodobnie są ŚLUZOWCE- organizmy na pograniczu świata grzybów i zwierząt- występują pod Wrocławiem na tzw. Polach Osobowickich - komentuje Tomasz Kluczyński.

Pierwszy raz "kosmiczne galaretki" zaobserwowano w XIV wieku. Co ciekawe ich natura i pochodzenie do tej pory nie są jasne. Mimo, że mamy XXI wiek i latamy w kosmos - natura ziemi wciąż potrafi nas zaskakiwać.

Zobacz także: Wypatrzyły go miejskie kamery. To kuriozalne, gdzie chciał zaparkować hulajnogę
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić