Manifestacja solidarności z Afganistanem w Warszawie. Przypomnieli katolikom jedno

124

Ulicami stolicy przeszła manifestacja solidarności z Afgankami i Afgańczykami, zorganizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Uczestnicy wyrażali współczucie wobec osób dotkniętych wojną i domagali się udzielenia im pomocy i schronienia. Katolikom przypomniano, że Jezus również był uchodźcą.

Manifestacja solidarności z Afganistanem w Warszawie. Przypomnieli katolikom jedno
Stołeczna manifestacja została zorganizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet (PAP, Radek Pietruszka)

Manifestacja w Warszawie odbyła się na Starym Mieście pod hasłem "Afghan lives matter" (ang. życia Afgańczyków mają znaczenie). To odniesienie do "Black lives matter", które przyświecało uczestnikom marszów na rzecz równouprawnienia osób czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych.

Wojna w Afganistanie. Warszawa solidaryzuje się z uchodźcami

Zgodnie z ustaleniami "Gazety Wyborczej" w manifestacji wzięło udział około 200 osób. W tym – Afgańczycy mieszkający w Polsce. Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, poruszyła temat trudnej sytuacji Afganek, które są nieustannie narażone na przemoc i wykorzystywanie ze strony talibów.

To walka Afganek, które tracą teraz prawo do pracy, do wyjścia z domu, do opieki medycznej. Walka Afganek, które zostaną oddane w niewolę seksualną, bo tym są tam małżeństwa. Nie da się porównać naszej sytuacji w Polsce do tego, co teraz dzieje się w Afganistanie – podkreślała Marta Lempart (Gazeta Wyborcza).
Zobacz także: Zobacz też: Gorąco na wschodniej granicy Polski. Jachira: jak można coś takiego robić?!

Agnieszka Czeredecka z OSK zaapelowała o udzielenie uchodźcom pomocy i schronienia. Jej postulaty poparła Bożena Przyłuska, wiceprezeska Kongresu Świeckości, która domagała się od międzynarodowej opinii publicznej o niepozostawanie obojętnymi na trudny los uciekinierów przed reżimem talibów.

Witamy ich jak dzikusów, witamy jak barbarzyńców. To jest hańba! Kobiety w Afganistanie żyją w strachu przed utratą życia, przed oblaniem kwasem. (...) Jeżeli społeczność zostanie wobec tego obojętna, dla świata to będzie hańba – powtarzała Agnieszka Czeredecka (Gazeta Wyborcza).
Jezus też był uchodźcą – wtórował Agnieszce Czeredeckiej Kostek, działacz LGBT+.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić