aktualizacja 

Nazwali ją "dogxim". To pierwsza znana światu taka krzyżówka zwierząt

129

Miała długie spiczaste uszy, szczekała jak domowy pupil i jadła tylko polne gryzonie. Gdy trafiła do przychodni weterynaryjnej w Brazylii po tym jak potrącił ją samochód, lekarze długo spierali się, co to za gatunek. Po serii badań ustalono... że to pierwsza znana w świecie hybryda lisa z psem.

Nazwali ją "dogxim". To pierwsza znana światu taka krzyżówka zwierząt
Pierwsza na świecie hybryda lisa z psem została odnaleziona w Brazylii (Materiały prasowe)

Ta historia wydarzyła się, gdy młoda samica o ciemnym ubarwieniu i charakterystycznej mordce po wypadku drogowym trafiła do kliniki weterynaryjnej w Brazylii.

Ponieważ lekarze obserwując zachowanie zwierzęcia nie mogli ustalić do jakiego gatunku należy, zlecono badania.

Naukowcy z lokalnych uniwersytetów przeprowadzili szeroko zakrojone testy genetyczne i ustalili, że jej matka była lisem pampasowym, a ojciec psem domowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: DNA nieokreślonego człekokształtnego jest w nas. Najnowsze odkrycie naukowców

Z uwagi na cechy, jakie wykazywała, nazwano ją "dogxim" i pod taką nazwą zwierzątko funkcjonowało na oczach całego świata, aż do swojej śmierci w początkach 2023 roku.

Jej śmierć była nagła i nastąpiła z nieznanych przyczyn. Weterynarze nie znali dokładnego wieku, w jakim samiczka przyszła na świat, jednak biorąc pod uwagę cechy osobnicze i zachowanie podczas przeprowadzonych po jej znalezieniu badań szacowali, ze zwierzę przeżyło zaledwie kilka lat.

Była nieśmiała i ostrożna, generalnie wolała trzymać się z dala od ludzi. Wierzę, że z czasem, gdy była hospitalizowana, zaczęła czuć się bezpieczniej - mówiła w rozmowie z "Thelegraph" o zwierzęciu Flávia Ferrari, działaczka na rzecz ochrony przyrody, która opiekowała się nią podczas rekonwalescencji.

Uważa się, że jest to pierwszy w historii zarejestrowany przypadek hybrydy lisa z psem. Testy genetyczne wykazały, że miała kombinację chromosomów lisa i psa. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Animals i twierdzą, że na wolności może być więcej dogximów.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić