o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Pierwszy ostrzegał ludzkość przed COVID-19. Chińczycy opłakują lekarza

11
Podziel się

Rok po śmierci lekarza z Wuhan Li Wenlianga Chińczycy opłakują jego śmierć. To on jako pierwszy informował ludzkość o zagrożeniu, jakim jest koronawirus. Zmarł z powodu infekcji COVID-19.

Pierwszy ostrzegał ludzkość przed COVID-19. Chińczycy opłakują lekarza
Li Wenliang jako pierwszy ostrzegał ludzkość przed COVID-19. (Weibo, Li Wenliang)
bECsFEad

Pierwsze ostrzeżenia o nowej groźnej chorobie rozprzestrzeniającej się w Chinach pojawiły się z ust czołowego chińskiego lekarza Li Wenlianga. Próbował on zaalarmować międzynarodową społeczność, że koronawirus może być niezwykle groźny. Wkrótce Li zmarł na COVID-19, a jego śmierć w wieku zaledwie 34 lat stanowiła dla Pekinu nie lada wyzwania propagandowe.

Chiński rząd początkowo nie chciał bowiem słyszeć o jakiejkolwiek pandemii. Stwierdzono, że lekarz "rozsiewał niepotwierdzone plotki" i zakazano wspominać o jego śmierci. Nie pojawia się o nim jakakolwiek wzmianka nawet w muzeum w Wuhan poświęconemu bohaterom poległym walce z pandemią.

Okazuje się, że mimo to mieszkańcy Wuhan wciąż wspominają bohaterskiego medyka. Choć władze centralne starają się odcinać dostęp do wiarygodnych informacji, pamięć o lekarzu jest w mieście ciągle żywa. Niektórzy podkreślają, że gdyby nie Li Wenliang, sytuacja mogłaby potoczyć się znacznie gorzej.

bECsFEaf
Jako pierwszy powiedział nam o wirusie. Wiedział, że jego słowa wywołają trzęsienie ziemi, ale mimo to podniósł alarm. To było bardzo odważne z jego strony – powiedział w rozmowie z reporterami agencji Reutera 24-letni właściciel sklepu internetowego Li Pan.

Chińczycy wspominają bohaterskiego lekarza. To on jako pierwszy mówił o koronawirusie

34-letni projektant Ji Penghui twierdzi, że dzięki ostrzeżeniu lekarza mógł lepiej przygotować się do wybuchu pandemii. Szybko bowiem zaopatrzył się w maseczki ochronne. Dzięki temu, nie musiał bić się o nie kiedy rząd otwarcie przyznał, że nowy wirus może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Obywatele bardzo doceniają Li Wenlianga. Osobiście uważam, że powinien otrzymać więcej oficjalnych wyróżnień. Jest on traktowany tak, jakby to co zrobił było zupełnie nieistotne – podkreślił Ji.
bECsFEal

Zdaniem 34-latka chiński rząd popełnił błąd na początku pandemii. Miała być nim spóźniona reakcja na doniesienia o nowej chorobie. Ji Penghui dodał jednak, że obecnie Pekin dobrze radzi sobie z pandemią.

Specjalny zespół WHO przybył do Wuhan. Naukowcy mają zbadać pochodzenie koronawirusa

Do Wuhan przybył jakiś czas temu zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Naukowcy mają znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd wziął się koronawirus. W tym celu badane są wszystkie poszlaki mogące przyczynić się do poznania źródła pandemii.

Badacze odwiedzili m.in. targ dzikich zwierząt Huanan. To on miał być pierwszym ogniskiem COVID-19. Koronawirus od grudnia 2019 roku zainfekował ponad 105 mln ludzi na całym świecie i był przyczyną prawie 3 mln zgonów.

bECsFEam

Śledztwo w sprawie wybuchu pandemii jest mocno upolitycznione. Chiński rząd promuje teorię, że wirus może pochodzić z innego kraju i trafił do Państwa Środka na opakowaniach mrożonych produktów spożywczych. 80-letni mieszkaniec Wuhan Qian Wende podkreśla natomiast, że choć nie wie skąd pochodzi wirus, Li Wenliang był dla niego bohaterem.

Powinniśmy upamiętniać jego wkład w walkę z pandemią – ocenił.

Obejrzyj także: Rosyjski Sputnik V w Niemczech. Zaskakująca deklaracja Merkel ws. szczepionki

bECsFEan
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECsFEaG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Płacz
7 miesięcy temu
nad rozlanym mlekiem
INFORMATYK
7 miesięcy temu
Studentka śliczna jak Kwazimodo i ciasna jak rękaw DRUIDA :)
proszeopomoc
7 miesięcy temu
,, ,mam na imię Ola.., Jestem samotną mamą, zanim opowiem ,..chciałabym Bardzo Przeprosić za ten komentarz mam nadzieję, że Nikogo Nie Obrażam ten sposób.,Bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko ... Jednak już nie wiem co robić.. Nie Mam Już Wyjścia., Mój Synek jest dla mnie moim Całym Światem. .,Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na skutek Pandemii.. Zostałam Bez Środków do Życia...Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale Stanęłam na Dnie., Nie mam Pieniędzy na Codzienne Życie..Dwa dni temu Syn chciał abym kupiła mu gazetę Minerały Świata,. Zabrakło mi 0,31 gr w kiosku i tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to Odrazu Doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach,. na nic się to nie zdało,. Jak podeszłam do Niego bez gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś ..,Nigdy Nie zapomnę Jego Oczu..,Wtedy zdałam sobie sprawę, że jak mi ktoś nie Pomoże to Sama Nie dam sobie Rady..Jestem zdrowa, ręce Garną Się mi do Pracy tylko, Nie Mam Gdzie,.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać,ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić.Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji.Pracowałam,,,. starczało na mieszkanie i skromne życie..Synek Nigdy nie chodził Głodny...,Byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,.Ta sytuacja Mnie Przerasta,, Jestem Załamana.Czuję, że zawodzę jako Matka. Jeśli Jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę Pomóc., będę Wdzięczna do końca swojego życia., Każdy Gest jest dla nas wielką Pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca,, Życzę Wszystkim udanej niedzieli,.Ola z Torunia,, SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7. .,. '
bECsFEaH
Faaaz
7 miesięcy temu
Bio-laboratorium armii amerykańskiej w Fort Detrick w stanie Maryland, w sierpniu 2019 r. w USA doszło do nawrotu zapalenia płuc. USA zgłosiły 34 miliony przypadków grypy i 20 000 zgonów, niektórzy Amerykanie, którzy najwyraźniej zmarli na grypę, zostali pozytywnie przebadani pod kątem nowego koronawirusa w pośmiertnej diagnozie podczas środowej komisji House Oversight Committee. 300 sportowców z wojska amerykańskiego, którzy w październiku 2019 brali udział w 7. Światowych Igrzyskach Wojskowych w Wuhan, gdzie wybuchła epidemia, zostali zainfekowani wirusem, rozprzestrzeniając go w Chinach. Zainfekowali także japońskich obywateli we wrześniu 2019 r. Na Hawajach, ludzi, którzy nigdy nie byli w Chinach. Te infekcje miały miejsce na amerykańskiej ziemi na długo przed wybuchem w Wuhan, ale wkrótce po zablokowaniu Fort Detrick. Wiele wskazuje na to,że to amerykanie a konkretnie ich żołnierze roznieśli świadomie lub nie wirusa podczas wojskowych igrzysk w październiku 2019 roku, które odbyły się w Wuhan. Amerykańscy atleci zajeli bardzo odległe miejsce w zawodach a część żołnierzy wcale nie przystapiła do zawodów tylko włuczyła sie po Wuhan. Zakwaterowanie mieli w sąsiedniej ulicy osławionego targu rybnego. Dostali przydomek Soy Sauce Soldiers i nie zdobyli ani jednego złota a np. Polscy żołnierze zdobyli 11 złotych medali. Miejsce w klasyfikacji USA to 35 nawet za takimi krajami jak Bahrajn. Wielu uczestników zastanawiało się po co oni przyjechali mając taką formę. Dodatkowo należy wziąć uwagę, że początkowo zgony w USA traktowano jako konsekwencje grypy a potem okazalo sie ze to Covid 19. Panie Trump w sierpniu 2019 mieliście już 34 miliony a ze 80 % przechodzi bezobjawowo jak przekazali chińscy i niemieccy lekarze to zaraz będzie koniec epidemii po co jeszcze ludzi straszyć? Wszyscy i tak wiedzą. A jak rozwłóczono w Europie grypę "hiszpankę"? Przecież pierwsze ognisko tej choroby powstało w USA, w Kansas, w Fort Riley i gdy okazała się być odpowiednio groźna, zakażonych żołnierzy amerykańskich przywieziono do Europy, gdzie ten wirus szybko się rozprzestrzenił i spowodował śmierć od 25 do nawet 100 milionów ludzi. Obecnie ten scenariusz został ponowiony, ale jego celem nie jest zniszczenie państw Europy, a Chin, dla tego USA oskarża Chiny o tą pandemię, chociaż znów, jak "hiszpanka", została wychodowana w wojskowym forcie na terenie tego kraju.
Faaaz
7 miesięcy temu
Bio-laboratorium armii amerykańskiej w Fort Detrick w stanie Maryland, w sierpniu 2019 r. w USA doszło do nawrotu zapalenia płuc. USA zgłosiły 34 miliony przypadków grypy i 20 000 zgonów, niektórzy Amerykanie, którzy najwyraźniej zmarli na grypę, zostali pozytywnie przebadani pod kątem nowego koronawirusa w pośmiertnej diagnozie podczas środowej komisji House Oversight Committee. 300 sportowców z wojska amerykańskiego, którzy w październiku 2019 brali udział w 7. Światowych Igrzyskach Wojskowych w Wuhan, gdzie wybuchła epidemia, zostali zainfekowani wirusem, rozprzestrzeniając go w Chinach. Zainfekowali także japońskich obywateli we wrześniu 2019 r. Na Hawajach, ludzi, którzy nigdy nie byli w Chinach. Te infekcje miały miejsce na amerykańskiej ziemi na długo przed wybuchem w Wuhan, ale wkrótce po zablokowaniu Fort Detrick. Wiele wskazuje na to,że to amerykanie a konkretnie ich żołnierze roznieśli świadomie lub nie wirusa podczas wojskowych igrzysk w październiku 2019 roku, które odbyły się w Wuhan. Amerykańscy atleci zajeli bardzo odległe miejsce w zawodach a część żołnierzy wcale nie przystapiła do zawodów tylko włuczyła sie po Wuhan. Zakwaterowanie mieli w sąsiedniej ulicy osławionego targu rybnego. Dostali przydomek Soy Sauce Soldiers i nie zdobyli ani jednego złota a np. Polscy żołnierze zdobyli 11 złotych medali. Miejsce w klasyfikacji USA to 35 nawet za takimi krajami jak Bahrajn. Wielu uczestników zastanawiało się po co oni przyjechali mając taką formę. Dodatkowo należy wziąć uwagę, że początkowo zgony w USA traktowano jako konsekwencje grypy a potem okazalo sie ze to Covid 19. Panie Trump w sierpniu 2019 mieliście już 34 miliony a ze 80 % przechodzi bezobjawowo jak przekazali chińscy i niemieccy lekarze to zaraz będzie koniec epidemii po co jeszcze ludzi straszyć? Wszyscy i tak wiedzą.
Bzdura
7 miesięcy temu
Dobrze, że selfika sobie zrobił w masce, to pewnie z nudów.
Marek
7 miesięcy temu
Fajna bajka. Przeczytałem nagłówek by mi płacili bym nie przeczytał tych bzdur 🤣 Covid strasznie straszny. Rok minął dalej chorych tylko w TV i mediach można zobaczyć 🤣
Redmi
7 miesięcy temu
Zrobili przedstawienie dla oszołomów z Europy. W Chinach dziwnym trafem nie ma wirusa. Normalnie cud.
Obywatel
7 miesięcy temu
A może kazali mu tak powiedzieć a potem go załatwili niby na Covida?
Raven
7 miesięcy temu
A dzisiaj caly Swiat placze...
sgd
7 miesięcy temu
Złapali tego nietoperza ? Czy nietoperz siedzi ja się pytam !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić