Bogdan Kicka| 

"Polski cud nie jest aż tak cudowny". Ekspert porównał nas z Czechami

72

Polska może imponować tysiącami kilometrów autostrad czy inwestycjami w badania i innowacyjne rozwiązania, zwłaszcza w odniesieniu do naszych południowych sąsiadów. Na pierwszy rzut oka Czesi mogą tylko zazdrościć Polakom. Kiedy jednak przeliczymy imponujące liczby na jednego mieszkańca, w wielu aspektach Czechy radzą sobie znacznie lepiej od Polski.

"Polski cud nie jest aż tak cudowny". Ekspert porównał nas z Czechami
"Polski cud nie jest aż tak cudowny". Ekspert porównał nas z Czechami (Pixabay)

Wydawać się może, że Czesi patrzą na Polskę z pewną zazdrością, podobnie jak kiedyś na Niemcy. Wystarczy spojrzeć na nagłówki o nowych polskich autostradach blisko czeskiej granicy, rosnących polskich płacach i nowych inwestycjach w Polsce. Jeśli jednak weźmiemy dodatkowo pod lupę wielkość i liczebność Polski, Czesi wcale nie zostają w tyle pod względem inwestycji i infrastruktury.

Wiele osób nie wie, że obecnie Czechy są bogatsze od Polski pod względem PKB na osobę, choć niebawem może się do zmienić. Podczas gdy czeski PKB stagnuje od początku pandemii, polska gospodarka rośnie i stopniowo dogania Czechy.

Jeśli przeliczymy to na parytet siły nabywczej, Polacy nie są od nas daleko. Jesteśmy lepsi o 3 do 15 procent. Bez tego przeliczenia jesteśmy lepsi o 30 do 50 procent. W Polsce jest taniej, ale za granicą Polacy mają trudniej niż Czesi - zauważa ekonomista Dominik Stroukal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawdziwe czeskie knedliki drożdżowe. Szef kuchni zdradził swój przepis

Polska gospodarka rozwijała się ostatnio głównie dzięki konsumpcji. Stroukal wyjaśnia, że "ten wzrost nie jest długoterminowy. Polacy po pandemii nie byli tak pesymistyczni jak my, wierzyli, że płace będą rosły, a gospodarka się odbuduje, więc wydawali pieniądze". Dzięki temu Polska znalazła się w czołówce krajów UE pod względem nominalnego wzrostu średnich płac.

Na uwagę zasługuje także polska infrastruktura drogowa, która jeszcze do niedawna była gorsza niż czeska. W 2009 roku Polska miała tylko 993 km autostrad, ale w ciągu kolejnej dekady liczba ta wzrosła do 5000 km. Na pierwszy rzut oka może to robić wrażenie. Tymczasem Stroukal zauważa, że na 38-milionowy kraj to nic nadzwyczajnego.

Polski cud nie jest aż tak cudowny. Są więksi, ale w przeliczeniu na głowę mieszkańca nie wypadają tak dobrze. W latach 2010-2013 Polacy inwestowali więcej w drogi i autostrady niż my, ale przez resztę czasu to my byliśmy lepsi - zauważa Stroukal.

Choć ekspert zwrócił uwagę na szczegóły i wypunktował Polskę w wielu kwestiach, nie ukrywa, że dostrzega w naszym kraju znaczący postęp. Jego uwagę zwróciły m.in. wysokie budynki, których brakuje w Czechach.

Kiedy przyjeżdżasz dziś do Warszawy, czujesz się jak w Singapurze. Polska buduje wysoko, a u nas to nie jest możliwe - narzeka Stroukal, który podkreśla zwraca jednocześnie uwagę, że w Polsce proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa krócej niż w Czechach.

Nie da się przy tym ukryć, że wiele polskich inwestycji jest finansowanych z funduszy unijnych. Polska jest największym beneficjentem tych funduszy w UE, ale znów w przeliczeniu na głowę mieszkańca sytuacja jest podobna do Czech. Stroukal zauważa natomiast, że Polska efektywniej wykorzystuje te dotacje.

Istnieje zatem wiele obszarów, w których Czesi mogą się inspirować polskimi sukcesami, szczególnie w kontekście efektywnego wykorzystania funduszy unijnych i przyspieszenia procesów regulacyjnych. Jednak w wielu wskaźnikach, po uwzględnieniu wielkości i ludności obu krajów, Czechy wciąż utrzymują przewagę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić