Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Putin się wścieknie! Sąsiad Rosji ma sprytny plan

Kraje bałtyckie czują zagrożenie ze strony Rosji. Tym bardziej, że kremlowskie elity często podważają istnienie tych państw. W ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się o tym, że Władimir Putin może wziąć na cel szczególnie dwa kraje - Estonię i Łotwę. W pierwszym z nich rozważane jest umieszczenie min wzdłuż granicy z Rosją.

Putin się wścieknie! Sąsiad Rosji ma sprytny plan
Władimir Putin (Getty Images, Contributor#8523328)

Jak podaje estoński portal err.ee wiceprzewodniczący Komisji Obrony Kraju Riigikogu (jednoizbowego parlamentu w Estonii przyp red.) Leo Kunnas otwarcie mówi, iż należy wzmocnić ochronę na granicy z Rosją. Jednym ze sposobów ma być umieszczenie min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych.

Estonia zaminuje granicę z Rosją? Trzy warunki

Sprawa nie jest jednak taka prosta i oczywista. Estonia musi spełnić co najmniej trzy warunki, o których zresztą Kunnas mówi wprost. Pierwszy, to uzupełnienia zasobów min, bowiem część z nich została przekazana Ukrainie, która także buduje wzmocnienia wzdłuż linii frontu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: FSB o "polskim szpiegu w Rosji". Jest nagranie z momentu zatrzymania

Druga sprawa to prawo międzynarodowe. Estonia podpisała traktat ottawski. Dokument przewiduje wyeliminowanie min przeciwpiechotnych jako środka walki. Państwo musiałoby zrezygnować z respektowania tego zapisu. Kunnas rozmawiał o tym z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych, którzy nie są stroną traktatu. Wyjaśnili mu, że wojska amerykańskie znajdują się w Korei Południowej, gdzie są gotowe do obrony w przypadku ataku Korei Północnej. USA uznają, iż w tamtych warunkach miny przeciwpiechotne są po prostu niezbędne.

Jako trzeci warunek koniecznie jest rozpoczęcie w Estonii produkcji materiałów wybuchowych, jakie posłużą do produkcji min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych. a także do produkcji pocisków artyleryjskich. - Kiedy już to zrobimy, będziemy mogli zacząć mówić o tym, że moglibyśmy poważnie zacząć budować obiekty obronne - zapowiedział estoński poseł.

Kunnas dodał, że w kluczowych miejscach możliwe jest zbudowanie stałych umocnień betonowych, takich jak bunkry. Poseł zwrócił uwagę na fakt, iż podobne umocnienia są w Ukrainie stosowane przez obie strony.

Nie pierwsze umocnienia na granicy

Pomysł z minami nie jest pierwszą inicjatywą wzmacniającą bezpieczeństwo na granicy estońsko-rosyjskiej.

Estonia już wcześniej podjęła decyzję o ustawieniu zapór na granicy. Po tym, jak na granicy z Rosją pojawili się nielegalni migranci podsyłani przez służby Putina, na moście łączącym kraj z Federacją Rosyjską pojawiły się słynne "zęby smoka" . To betonowe przeszkody służące jako bariery przeciwczołgowe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić