o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

"Dantejskie sceny" na Westerplatte. Radni z Gdańska są załamani

684
Podziel się

Na Westerplatte zniknęło ponad 200 drzew. Wycinka miała związek z trwającą tam budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Radni klubu Wszystko dla Gdańska nazywają to działanie "rzezią".

"Dantejskie sceny" na Westerplatte. Radni z Gdańska są załamani
Na Westerplatte wycięto 220 drzew (PAP, Marcin Gadomski)
bDZVzRkR

W piątek przed muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowana została konferencja, podczas której Radni klubu Wszystko dla Gdańska mówili o znaczącej wycince drzew na Westerplatte. Modyfikacja terenu jest związana z powstawaniem nowych muzeów na wyspie.

Mamy tam do czynienia z dantejskimi scenami drastycznej wycinki i to musi budzić nasz sprzeciw. (...) Czy prawo obowiązuje wszystkich, czy jest grupa rządzących, których prawo już nie obowiązuje? – mówił na konferencji radny Andrzej Stelmasiewicz, cytowany przez portal Trójmiasto.pl
bDZVzRkT

Wycinka na Westerplatte źródłem sporu

Radni odnieśli do protestów prawicy wobec zagospodarowania Brzeźna, które uzasadniają właśnie wycinką drzew, a jednocześnie przymykają oko na spustoszenie na terenie o ogromnej wartości historycznej. "Trudno to nazwać inaczej niż obłudą i kłamstwem" - stwierdził radny Andrzej Stelmasiewicz.

bDZVzRkZ
Radni PiS walczą o każdy krzaczek, a w ogóle nie są zainteresowani tym, że na Westerplatte poszło pod topór 250 drzew - powiedział Radny Bogdan Oleszek. W sprawie wycinki Klub Wszystko dla Gdańska wystosował już interpelację. W jej ramach padły pytania m.in. o powody wycinki i o to, kto wydał na nią zgodę.

Po zebraniu WdG przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej zorganizowali swoją kontrkonferencję. Słowa, które padły z ust radnych, określili jako "atak polityczny". "Z zażenowaniem wysłuchałem wypowiedzi radnych. Ponownie Westerplatte jest upolityczniane" - powiedział Waldemar Szulc, wicedyrektor Muzeum II WŚ ds. organizacyjnych.

Przez ostatnich 10 lat miasto w ogóle nie dbało o Westerplatte, pozwalało, żeby ludzie odwiedzający to miejsce byli narażeni na niebezpieczeństwo. Dzięki naszej inicjatywie i ciężkiej pracy ten teren doprowadzany jest do porządku. Stwierdzenia radnych to manipulacja, bo od początku jasno informowaliśmy o prowadzonych pracach i o stanie drzewostanu – dodał Szulc, cytowany przez Trójmiasto.pl
bDZVzRla

Ewelina Latoszewska, specjalista ds. utrzymania porządku i zieleni na Westerplatte w Muzeum II WŚ przekonywała natomiast, że usunięte zostały jedynie niebezpieczne i umierające drzewa. "To drzewa o wartości opałowej" - stwierdziła - "Prace przeprowadzono w oparciu o profesjonalne opracowania i dokumenty".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZVzRlu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(684)
Janek
4 tyg. temu
Po wybudowaniu tunelu, Westerplatte stało się łakomym kąskiem dla deweloperów, a tu dupa. Teraz trzeba pokazać, że jesteśmy cacy, a oni są be.
Janek
4 tyg. temu
w "parku" na Zaspie też wyrosły bloki ;-)
janusz
4 tyg. temu
każde drzewo ma wartość opałową!każdy taki "myśliciel" również! może żłobek albo przedszkole by wybudować? to bedzie muzeum nowe, przedstawiajace historię po nowemu wg pis i kleru!
bDZVzRlv
edi
4 tyg. temu
Dla wszystkich nieuków . Historyczne miejsca , które mają pozostać miejscem pamięci muszą ulegać zestarzeniu . PIS chce zabudować WESTERPLATTE nową zabudową , gdzie tu historia ? . Do tego przybytku nie powinien chodzić żaden polak , bo to będzie miejsce pamięci PIS u i jego nieudolnych działań .
RACJONALIZATO...
4 tyg. temu
PiS DZIAŁA STARĄ METODĄ NAJPIERW SPIEPRZE ABY POTEM PO SOBIE NAPRAWIĆ I SIĘ TYM CHWALIĆ
Hornet
4 tyg. temu
"Dantejskie sceny" - przynajmniej dobrze, że w cudzysłowie, bo dantejskie sceny wyprawiają protestujący radni, a drzewa są tu tylko bezzasadnym pretekstem do postękania.
zzx778
4 tyg. temu
Ja też zauważam od dłuższego czasu, że drzewa to wróg największy Polaków. Niszczy się i wycina się las, niszczy zieleńce i park miejski, aby zapewne rabunkowo usunąć je w ramach pozyskania drewna i uzyskać miejsca pod budowę jakichś gówien, m.in. parkingów i innych urzędów i wszyscy mają to w D.. Tak sprawa ma się w Sanoku, Brzozowie i okolicach na Podkarpaciu. Ale skoro piszą o tym wszyscy, to tak jest zapewne w całej zasr...j Polsce.
Przeciwnik
4 tyg. temu
A gdzie byli Ci radni przez kilkanaście lat ? Syf, brud i nikt nie zadbał o to miejsce w należyty sposób. Dzisiaj jest budowane tam muzeum i to jest bardzo słuszna sprawa ! Radni tylko przyszli popatrzeć i znów się czegoś doczepić, bo do tej pory nie zrobili nic, aby to miejsce było odpowiednio zagospodarowane oraz nie dbali o nic innego, jak tylko spływające pieniądze. Niech się lepiej wezmą za siebie.
umu
4 tyg. temu
Ludzie PiS mają problem z niszczeniem przyrody dla wydrenowania kasy. Dla tych ludzi liczy się tylko kasa, a w szczególności dla swoich kolesi. Nawet okupanci niemieccy nie prowadzili tak wyniszczającej lasy gospodarki rabunkowej. Świętej pamięci Pan Szyszko rzucił nawet hordy niszczycieli na Puszczę Białowieską. Dobrze, że Unia powstrzymała wandali.
umu
4 tyg. temu
Drzewa też były upolitycznione, więc trzeba było je ściąć !!!.
Anna Waltz z ...
4 tyg. temu
Mieszkam w Gdańsku i nie jednokrotnie widziałam się walają się różne śmieci , ludzkie lub psie fekalia , butelki i nawet zużyte prezerwatywy .... Gdzie byli ci wspaniali Pseudo radni , żeby posprzątać ten syf .?? Pytam , gdzie byliście mądrale.?? Jak teraz chce się Upamiętnić Naszych Bohaterów , którzy walczyli o Polskę i przelewali Swoją krew ,i robi się porządek to wielkie larum podnosicie.!! Wam Nic się nie podoba Nie wiem o co wam chodzi o wycięte drzewa , czy też żeby Nasze dzieci Nie znały swojej historii .?!?! Drzewa się zasadzi nowe jak powstanie Muzeum II Wojny Światowej.! Pamięć Naszym Bohaterom się Należy .!!
Marek
4 tyg. temu
Tu nie chodzi o drzewa ale o teren ktory mogli puscic za lapowki developerom.Z Berlina mieliby zielone swiatlo bo Niemcy chca zeby ludzie zapomnieli o Westerplatte.
manipulacja
4 tyg. temu
Radni PO z Gdanska zawsze rozpaczaja przy kamerach TVN. Gdy zaprzyjaznieni developerzy wycinali setkami drzewa w miescie to udawali ze nic sie nie dzieje ale jak rzad postanowil zrobic porzadek na Westerplatte to dostaja sraczki i wyja z rozpaczy ze wycieto kilkadziesiat drzew ktore i tak po zakonczeniu inewstycji posadza.
bDZVzRln
żurek
4 tyg. temu
Ale radni wściekli , tyle terenu do zabudowania kaczka chce zrobić miejsce pamięci dla jakiś zabitych Polaków.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić