Siatka rosyjskich szpiegów rozbita. Zmieniali tożsamość w Brazylii
Służby kontrwywiadu z ośmiu krajów zdemaskowały rosyjskich szpiegów działających pod zmienioną tożsamością. Operacja obejmowała m.in. Portugalię, o czym lokalne media informowały w piątek.
Najważniejsze informacje
- Służby kontrwywiadu z ośmiu krajów rozbiły siatkę rosyjskich szpiegów.
- Rosyjscy agenci zmieniali tożsamość w Brazylii, by działać w innych krajach.
- Współpraca międzynarodowa nasiliła się po wybuchu wojny na Ukrainie.
Współpraca służb kontrwywiadu z ośmiu państw doprowadziła do rozbicia siatki rosyjskich szpiegów. Agenci, zmieniając tożsamość w Brazylii, działali w różnych krajach, w tym w Portugalii. Informacje te podały lizbońskie media, podkreślając znaczenie międzynarodowej kooperacji w rozpracowaniu całej sprawy.
Rosyjskie służby wykorzystywały Brazylię do zmiany tożsamości swoich agentów. Brazylijski paszport umożliwia swobodne podróżowanie po całym świecie, co ułatwiało działalność szpiegowską.
W rozbitej szajce działało m.in. małżeństwo Rosjan, które od 2018 r. mieszkało w Porto. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, para dość szybko zintegrowało się z lokalną społecznością. Władimir i Jekaterina Daniłowowie, podobnie jak inni działający pod zmienionymi w Brazylii personaliami rosyjscy szpiedzy zostali zdemaskowani w następstwie wybuchu wojny na Ukrainie, "po tym, jak nasiliła się współpraca pomiędzy służbami bezpieczeństwa państw Zachodu".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wymowne słowa Trumpa o Krymie. "Oddali go bez jednego wystrzału"
Kolejny szpieg zdemaskowani
Greckie służby, jak ustaliła brazylijska telewizja Globo, jako pierwsze zdemaskowały innego ukrywającego się pod brazylijskimi personaliami rosyjskiego szpiega - Artema Szmyriewa.
Szmyriew, działający jako Gerhard Wittich, mieszkał w Rio de Janeiro i prowadził firmę zajmującą się drukiem przestrzennym. Jego narzeczona, brazylijska urzędniczka, reprezentowała kraj na międzynarodowych wydarzeniach. Szmyriew zaginął w Malezji, co doprowadziło do jego zdemaskowania przez grecki kontrwywiad.
Międzynarodowa współpraca
W rozbiciu siatki uczestniczyły służby z USA, Izraela, Holandii, Norwegii, Urugwaju oraz Grecji.
Operacja pokazuje, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w zwalczaniu działalności szpiegowskiej. Dzięki wspólnym działaniom udało się zdemaskować i rozbić siatkę rosyjskich agentów, co jest istotnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej.