Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Skandal, o którym mówi Warszawa. Babcia Kasia nie wytrzymała

326
Podziel się

27 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie otwarto wystawę "Sztuka polityczna". Twórcy wystawy przekonują, że ich prace rzucają światło na ukryte mechanizmy władzy. Przeciwnicy wystawy twierdzą jednak, że wystawa promuje faszyzm.

Skandal, o którym mówi Warszawa. Babcia Kasia nie wytrzymała
Popularna aktywistka Babcia Kasia przed wejściem do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski napisała "precz z faszyzmem" (o2)
bELcibhh

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski pokazało prace kontrowersyjnych artystów, m.in. szwedzkiego artysty ulicznego Dana Parka, który był kilkakrotnie skazany za podżeganie do nienawiści na tle rasowym, oraz Duńczyka Uwe Maxa Jensena, który słynie z antyislamskich kolaży i karykatur Mahometa.

Wystawa "Sztuka polityczna" ma na celu prezentację tej szczególnej grupy artystów z różnych krajów i kontynentów. Ich prace opowiadają o walce o wolność, przypominają o wydarzeniach historycznych i ożywiają informacje wymazane lub wymazywane z publicznych rejestrów. Rzucają światło na mechanizmy władzy zwykle ukryte przed wzrokiem publicznym i uczą, jak konfrontować takie struktury z prawdą, humorem i sarkazmem - czytamy na stornie u-jazdowski.pl.
bELcibhj

Wystawa "Sztuka polityczna" wywołała duże poruszenie wśród warszawiaków. W piątek podczas otwarcia wystawy finansowanej przez Ministerstwo Kultury miał miejsce protest pod hasłem "Państwowa promocja faszyzmu: swastyka gratis".

W sobotę z kolei pod siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski pojawiła się w popularna aktywistka Babcia Kasia, która przed wejściem do budynku napisała sprejem "precz z faszyzmem". Zadanie starały się jej utrudnić dwie policjantki, ale aktywistka nie przejmowała się ich obecnością.

Przeciwko wystawie protestowali już wcześniej m.in. przedstawiciele organizacji żydowskich oraz pracownicy zrzeszeni w Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza nr 104 przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

bELcibhp

Po przemówieniu dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Piotra Bernatowicza, który podkreślał, że wystawa jest o tolerancji do wolności, odbył się performance zagranicznych artystów.

Na dziedzińcu Zamku wystąpił m.in. Uwe Max Jensen. Duński artysta wyszedł z flagą Konfederacji, która jest symbolem nienawiści, zakazanym w wielu stanach USA i wykrzykiwał "nigga" (czarnuch). Mężczyzna czołgał się po ziemi, krzycząc "I can't breathe" (nie mogę oddychać) - słowa te stały się hasłem ruchu "Black Lives Matter".

bELcibhq
Zobacz także: Apel Afgańczyków mieszkających w Polsce. "Uratujcie nasze rodziny"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELcibhK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(326)
Rav
2 miesiące temu
Co ona tak nie lubi Czarzastego? Faszyzm to rodzaj socjalizmu a ten wyznaje lewica.
Zenek
2 miesiące temu
Nadgorliwość gorsza od faszyzmu
Feminost
2 miesiące temu
Babcie czasem nie wytrzymują.
bELcibhL
Zżdzich
2 miesiące temu
A nie obrażało jej przyciśnięcie postaci Papieża kamieniem?
wolny
2 miesiące temu
Nie jest żadną babcią, bo nie ma dzieci ani wnuków. Patrząc na jej poglądy, w ciąży mogła być... niestety...
ALEKSANDER
2 miesiące temu
Nie ogladałem bo nie mogłem . Ale cos w tej atyreklamie musi byc , Skoro protestowały takie zwiazki i stowarzyszenia jak Centrum Sztuki Wspołczesnej , czy organizacje żydowskie .Tym bardzie ze w przeszlosci zauwazyłem ze program i działanie PiS , opiera sie w oparciu o wypisz wymaluj na ,,wtytycznych,, zwartych w ksiązce pt. Moja Walka niejakiego Adolfa.A ta wystawa nie została zakwestionowana przez obecnie rzadacych. Tak skorych do wytykania podobnej działalnosci innym, choćby LGBT.
Kolanook
2 miesiące temu
Brawo dla tej pani wielki szacunek
Dziadek.
2 miesiące temu
Szczotę płyn i niech drapie na kolanach albo obciążyć kosztami renowacji posadzki i tyle.
lui64
2 miesiące temu
A gdzie ta wasza tolerancja?
Górol
2 miesiące temu
Składka na wibrator dla babci Kasi. Wyśli sms na KOD ha ha ha ha
Jelenia G
2 miesiące temu
W Holandi w końcu zaczęli walczyć z tęczową zarazą (LGBT) więc jak Holendrzy bardzo tolerancyjni gonią to LGBT to znaczy że jest coś na temacie
wisus54
2 miesiące temu
To tu nie było obrazy uczuć religijnych bo to "inna religia"??
Krys
2 miesiące temu
Babcia bardzo chciała aby o niej napisano i mówiono, za jaką sprawę nieważne aby tylko być między celebrytami.
bELcibhD
Polak
2 miesiące temu
To jest piękne imie moja córka jast Kasia więc proszę uważać a ja byłem snajperem więc do paprocha piw paw haha
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić