Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Właściciele samochodów muszą o tym pamiętać. Kary mocno w górę

23

Każdy kierowca musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Brak polisy może nas słono kosztować na początku 2024 roku. Mandaty poszły mocno do góry, nie tylko za brak ubezpieczenia. A policja konsekwentnie i bardzo skutecznie sprawdza kierowców. Masz samochód? O tym nie możesz zapomnieć.

Właściciele samochodów muszą o tym pamiętać. Kary mocno w górę
Początek roku to nowe obowiązki i wyższe kary dla kierowców (Pixabay)

Wraz z nowym rokiem weszły w życie wyższy stawki mandatów. Więcej zapłacimy między innymi za brak ważnej polisy OC. Karany jest już nawet dzień przerwy między kolejnymi umowami zawartymi z ubezpieczycielem. Wysokość nałożonego mandatu jest z kolei zależna nie tylko od liczby dni bez ważnej polisy, czy rodzaju zarejestrowanego pojazdu, ale także od wysokości płacy minimalnej.

Kara za brak ważnej polisy OC może wynieść od 280 do nawet 12 730 złotych. Najwyższą karę zapłacą właściciele samochodów ciężarowych i osobowych, które poruszały się bez ważnego ubezpieczenia OC przez więcej niż 14 dni.

I nie ma tu znaczenia, czy dany kierowca nie miał ważnej polisy "tylko" przez 15 dni, czy przez 15 miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rutynowa kontrola ciężarówki z Białorusi. Groźne odkrycie ukryte w naczepie

Najwyższa kara dla samochodów osobowych poruszających się bez ważnego OC wynosi obecnie 8480 złotych. W przypadku kierowców ciężarówek i autobusów wynosi ona 12 730 złotych, czyli fortunę. Maksymalna kara dla motocyklistów wynosi obecnie 1400 złotych i to wcale nie jest mało.

Zapłacisz nie tylko za brak ważnego OC. Pamiętaj o rejestracji samochodu

Obecna wysokość mandatów za brak ważnej polisy OC nie będzie obowiązywała do końca bieżącego roku. Do kolejnej podwyżki może dojść już w lipcu, kiedy planowana jest kolejna podwyżka najniższej krajowej. Po podwyżce w drugiej połowie roku maksymalna kara wyniesie 12 900 złotych.

Nie tylko brak ważnej polisy ubezpieczeniowej może nas słono kosztować. Sporym obciążeniem dla domowego budżetu może się skończyć spóźnienie w rejestracji zakupionego pojazdu lub niezgłoszenie faktu jego zbycia. Na rejestrację kupionego samochodu mamy 30 dni.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jeśli nie zdążymy tego zrobić terminie, musimy się liczyć z karą sięgającą 500 złotych. Dwa razy tyle zapłacą przedsiębiorcy pośredniczący w sprzedaży pojazdu.

Należy pamiętać, że jeśli nie zarejestrujemy pojazdu w ciągu 180 dni, kara wzrośnie odpowiednio do 1000 i 2000 złotych. Za niezgłoszenie faktu zbycia pojazdu zapłacimy w 2024 roku 250 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić