aktualizacja 

NASA rewiduje obliczenia. Asteroida rozmiarów basenu leci w stronę Ziemi

67

NASA już wie, czy asteroida wielkości basenu olimpijskiego uderzy w Ziemię. Jej średnica to prawie 50 metrów. Oszacowano prawdopodobieństwo zagrożenia przewidywanego na 2046 rok. Czy Ziemi grozi niebezpieczeństwo?

NASA rewiduje obliczenia. Asteroida rozmiarów basenu leci w stronę Ziemi
Asteroida wielkości basenu pędzi w stronę Ziemi. NASA już wie (NASA, livescience.com)

W kierunku Ziemi pędzi asteroida o wielkości basenu olimpijskiego, jak podała agencja kosmiczna NASA. Na początku marca, naukowcy nie byli jeszcze w stanie przekazać dokładnych informacji na temat prawdopodobieństwa uderzenia obiektu w naszą planetę. Nie wykluczali katastrofy.

Specjaliści obliczyli, że nowo odkryta asteroida miała 1 na 600 szans na uderzenie w Ziemię. Miałoby do tego dojść w walentynki 2046 roku. Naukowcom udało się uzyskać więcej danych na temat kosmicznego zjawiska.

Z dnia na dzień prawdopodobieństwo zderzenia "2023 DW" z kulą ziemską maleje. NASA już wie, czy mamy się czego obawiać za 23 lata. Według najnowszych szacunków szanse na zagrożenie są minimalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uderzenie w asteroidę może ją zatrzymać. Najnowsze badania naukowców

Asteroida wielkości basenu olimpijskiego pędzi w stronę Ziemi. NASA już wie

Jak podaje "Live Science", NASA zrewidowała swoje szacunki. Zdaniem ekspertów szanse asteroidy na uderzenie w Ziemię zmalały i wynoszą około 1 do 770. Oznacza to, że istnieje 99,87 proc. szans na to, że nie trafi w Ziemię.

Europejska Agencja Kosmiczna również obniżyła oszacowanie ryzyka. Według ESA prawdopodobieństwo uderzenia zmieniło się z 1 na 625 do około 1 na 1584.

Teraz szansa będzie spadać z każdą obserwacją, aż osiągnie zero najpóźniej za kilka dni. Nikt nie musi się o nią martwić - powiedział AFP Richard Moissl, szef biura obrony planetarnej ESA.

NASA na bieżąco śledzi i lokalizuje orbity ok. 28 tys. asteroid. Wszystko za sprawą systemu czterech teleskopów ATLAS. Ich zadaniem jest skanowanie całego nocnego nieba co 24 godziny.

Agencja kosmiczna oznacza każdy obiekt, który znajduje się w odległości 193 mln km od Ziemi, jako "obiekt bliski Ziemi". Każdy duży obiekt w odległości 7,5 mln km od naszej planety oznacza jako "potencjalnie niebezpieczny".

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić