Alarmuje nas, że serce choruje. W ogóle jednak nie zwracamy na to uwagi

4

Najnowsze badania udowodniły, że obwód szyi ma ścisły związek z kondycją naszego serca. Zaskakujące? Zmierz obwód swojej szyi i sprawdź, jakie ma on znaczenie dla twojego zdrowia.

Objaw chorego serca widać na szyi
Objaw chorego serca widać na szyi (Getty Images)

Ile centymetrów ma obwód twojej szyi? Zmierz i sprawdź, czy jesteś zdrowy

Jak się okazuje, obwód szyi jest ważny nie tylko przy zakupie koszuli, ale może być wyznacznikiem stanu zdrowia naszego organizmu. Według najnowszych badań, ważna jest nie tylko nasza waga, ale również to, w jakim miejscu naszego ciała odkłada się tkanka tłuszczowa. Najczęściej są to: brzuch, uda, piersi i biodra. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom fizycznym, jesteśmy w stanie się go skutecznie pozbyć.

Odpowiedni odwód szyi dla kobiet to 34,2 cm, a dla mężczyzn to 40,5 cm. Eksperci ostrzegają – nawet trzy dodatkowe centymetry w odwodzie powinny nas zaniepokoić. Amerykańscy naukowcy z instytutu Framingham Heart Study zbadali związek liczby centymetrów w obwodzie szyi z chorobami serca.

W eksperymencie wzięło udział 3 tysiące osób, których średnia wieku wynosiła 51 lat. Jak się okazuje, nawet osoby, które nie mają problemów z nadwagą, również powinny zwracać uwagę na grubość swojej szyi.

Z analizy wynika, że każde dodatkowe 3 centymetry w obwodzie szyi przyczynia się do zwiększenia poziomu złego cholesterolu LDL, a jednocześnie zmniejszenia zawartości dobrego cholesterolu HDL. Poza tym powiększenie obwodu szyi może mieć związek ze wzrostem poziomu glukozy we krwi. Stąd wniosek, że im więcej centymetrów w obwodzie szyi, tym większe ryzyko wystąpienia chorób serca czy cukrzycy.

Sprawdź, ile centymetrów ma twoja szyja. Jeżeli jej obwód przekracza prawidłowe wartości, warto zacząć monitorować stan swojego zdrowia.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić