Dziwny posmak w ustach. Niewielu wie, że może być objawem poważnej choroby

5

Po zjedzeniu czegoś słodkiego, naturalne jest to, że mamy przez jakiś czas słodki posmak w ustach. Jeżeli jednak pojawia się on często i bez przyczyny, może być symptomem poważnej choroby. Przeczytaj, jakie schorzenia objawiają się uczuciem słodkości w ustach.

Słodki posmak w ustach może być objawem cukrzycy
Słodki posmak w ustach może być objawem cukrzycy (Getty Images)

Słodki posmak w ustach po zjedzeniu tabliczki czekolady lub wypiciu porannej kawy z mlekiem i cukrem jest normalną rzeczą. Co jednak jeśli czujemy słodki smak w ustach mimo tego, że w ostatnim czasie nie jedliśmy nic słodkiego?

Słodkość w ustach może być objawem cukrzycy. Dzieje się tak ponieważ w organizmie występuje zbyt wysokie stężenie glukozy, a za mała ilość insuliny. Jeżeli ten objaw występuje często, należy udać się do lekarza i zbadać na czczo zawartość glukozy we krwi.

Jeśli wyniki badań cukru okażą się prawidłowe, to słodki posmak może świadczyć o problemach neurologicznych, np. nowotworze mózgu. W takiej sytuacji rozwijający się guz uciska okolice mózgu odpowiadające za rozpoznawanie smaku, stąd tego typu zaburzenia. Przy tym groźnym nowotworze pojawiają się także bóle głowy, zaburzenia widzenia i zmiany w zachowaniu.

Kolejną przyczyną słodkiego posmaku w ustach mogą być zaburzenia w procesie trawienia lub refluks żołądkowy. W tym przypadku pojawia się również zgaga, uczucie palenia w przełyku i pieczenie klatce piersiowej. Te objawy występują zazwyczaj rano, tuż po przebudzeniu.

Nieuzasadniony słodki smak lub inne zaburzenia smakowe mogą być także spowodowane chorymi śliniankami, dziąsłami, migdałkami, próchnicą, uszkodzeniem kubków smakowych, a nawet nowotworem języka. Jest to niepokojący objaw, który należy skonsultować z lekarzem.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić