Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Efekt brzasku. Powoduje wyrzut hormonów i skok cukru we krwi

4

Pojawia się rano i występuje najczęściej przy ukrytej lub nieprawidłowo leczonej cukrzycy. To zjawisko nazywane jest efektem brzasku. Dowiedz się, czym jest spowodowany i jak go uniknąć.

Efekt brzasku. Powoduje wyrzut hormonów i skok cukru we krwi
Efekt brzasku pojawia się o poranku (Elena Karetnikova / EyeEm)

Efekt brzasku to znaczny skok stężenia glukozy w krwiobiegu tuż po obudzeniu, który powoduje wzrost cukru we krwi. Zjawisko to jest spowodowane wyrzutem hormonów odpowiedzialnych za przebudzenie się ze snu i dostarczenie energii niezbędnej nam do działania w ciągu dnia.

Do tych hormonów możemy zaliczyć adrenalinę, glukagon, hormon wzrostu oraz kortyzol, które podczas godzin nocnych wpływają na zwiększenie glukozy. Działają odwrotnie niż insulina i potęgują objawy insuliooporności. Jest to stan, w którym organizm ma obniżoną wrażliwość na hormon regulujący stężenie cukru w krwiobiegu. Insulina to jedyny hormon zmniejszający poziom glukozy w organizmie.

Na efekt brzasku są narażeni szczególnie pacjenci z cukrzycą typu 1 oraz osoby w wieku dojrzewania. Rzadziej dotyczy on np. osób dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 2. Należy pamiętać, że efekt brzasku może w rezultacie prowadzić do porannej hiperglikemii, więc osoby dotknięte tym zjawiskiem powinny zastosować odpowiednią diagnostykę. Żeby pozbyć się efektu brzasku, należy przede wszystkim odpowiednio leczyć cukrzycę i prawidłowo kontrolować glikemię.

Czynniki, które zmniejszają ryzyko pojawienia się tego zjawiska to:

  • regularna aktywność fizyczna,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • nie pomijanie śniadań,
  • włączenie do ostatniego posiłku w ciągu dnia większej ilości białka i ograniczenie spożywania tłuszczów i węglowodanów,
  • zwiększenia skuteczności leczenia cukrzycy.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić