Groźny niedobór. Może uszkodzić serce. Objawia się skokiem ciśnienia, drżeniem

7

Potas pełni bardzo ważne role w naszym organizmie. Ten cenny pierwiastek reguluje ciśnienie krwi, wydzielanie insuliny, pracę nerek i dba o nasz układ nerwowy. Jego niedobór może powodować różnego rodzaju zaburzenia, a nawet poważne choroby. Dowiedz się, jakie są objawy i skutki za małej ilości potasu w organizmie.

Dobrym źródłem potasu są ziemniaki
Dobrym źródłem potasu są ziemniaki (Getty Images)

Jeżeli w naszym organizmie jest za mało tego pierwiastka możemy odczuwać zmęczenie, apatię, senność. Pojawiają się również zaburzenie pracy serca, arytmia, drżenie mięśni, obrzęk kończyn dolnych oraz problemy z mięśniami szkieletowymi i gładkimi.

Niewystarczająca ilość potasu w diecie może prowadzić również do takich dolegliwości jak wzdęcia, zaparcia, trądzik czy omdlenia. Osoby, u których stwierdzono niedobór potasu mogą być również bardziej nerwowi i rozdrażnieni.

Na niedobór potasu narażone są często osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, np. z nadciśnieniem. Poza tym niedobór potasu może wystąpić przy zażywaniu leków na serce lub środków moczopędnych, które powodują wydalanie potasu z moczem.

Hipokaliemia czyli niedobór potasu może mieć też związek z silnymi wymiotami i biegunkami. Dzieję się tak najczęściej w przypadku zatruć pokarmowych, stanów zapalnych jelit lub przedawkowania leków przeczyszczających.

Niedoczynność tarczycy może również powodować niedobór potasu przez wzrost jego wydalania z organizmu. Powodem niedoboru tego pierwiastka może być także: uraz, wstrząs, oparzenie, masywny krwotok, śpiączka cukrzycowa lub zespół Cushinga.

Aby uzupełnić niedobór potasu warto wzbogacić swój jadłospis o takie produkty jak: pomidory, seler, ziemniaki, suszone owoce, banany. Innym sposobem jest stosowanie gotowych suplementów, które zawierają glukonian potasu.

Warto również pamiętać, że nadmiar potasu może być tak samo szkodliwy dla zdrowia jak niedobór tego pierwiastka. Dlatego regulowanie poziomu potasu w organizmie za pomocą suplementów zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić