Miliony Polaków popełniają ten błąd. To połączenie może uszkodzić wątrobę

2

Chociaż czosnek ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych i jest uważany za naturalny antybiotyk, to nie każdy może go spożywać. Na dodatek mało kto wie, że nie można go łączyć z lekami.

Miliony Polaków popełniają ten błąd. To połączenie może uszkodzić wątrobę
(Getty Images)

Czosnek podczas choroby

Pozytywny wpływ czosnku na nasze zdrowie jest znany od lat. Dzięki zawartości cennych aminokwasów i związków siarkowych czosnek wykazuje właściwości bakteriobójcze. Allicyna, która wytwarza się po zgnieceniu ząbków czosnku, odpowiada nie tylko za intensywny znak i smak warzywa, ale też za jego właściwości prozdrowotne.

Czosnek reguluje poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, wzmacnia też układ sercowo-naczyniowy, chroniąc nas przed zawałem. Co ciekawe, niektóre badania sugerują również, że zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Może też chronić przed chorobą Alzheimera i demencją.

Kto nie może spożywać czosnku?

Okazuje się jednak, że spożywanie czosnku może nam również zaszkodzić. To warzywo wchodzi w niebezpieczne interakcje z niektórymi lekami, np. przeciwzakrzepowymi (warfaryna, acenokumarol).

Może wówczas zwiększać ryzyko krwawień. Nie zaleca się również spożywania czosnku osobom stosującym aspirynę czy paracetamol. Takie połączenie może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby. Ostrożność powinni zachować też pacjenci przyjmujący leki przeciwwirusowe mające w swoim składzie sakwinawir, gdyż czosnek zmniejsza działanie tych preparatów.

Czosnku nie powinny też spożywać osoby z niskim ciśnieniem, nieżytem żołądka i jelit, cukrzycą (nasila działanie insuliny), ostrym i przewlekłym zapaleniem wątroby, trzustki czy żołądka oraz kobiety w ciąży. Warzywo to nasila również objawy choroby wrzodowej, nadwrażliwości jelita grubego (IBS) oraz potęguje refluks żołądkowo-przełykowego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić