aktualizacja 

Szkodliwy niedobór. Zwiększa ryzyko raka jelita, prostaty, piersi, płuc i trzustki

31

Witamina D pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie, wspiera układ kostny, nerwowy i działa pozytywnie na skórę. Niedobór tej witaminy może powodować różne dolegliwości i rozwój poważnych schorzeń. Dowiedz się, jak za niski poziom witaminy D w organizmie wpływa na nasze zdrowie.

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko raka
Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko raka (Getty Images)

Witamina D występuje głównie w tłustych rybach, przetworach mlecznych, drobiu i jajkach. Tą cenną witaminę można pozyskać również ze słońca opalając się. Dzięki witaminie D w naszym organizmie jest utrzymany odpowiedni poziom wapnia we krwi. Który jest niezbędny do prawidłowej budowy naszych kości i funkcjonowania mięśni.

Niedobór witaminy D może zwiększyć ryzyko osteoporozy. Przy tej chorobie następuje stopniowy ubytek masy kostnej, który skutkuje osłabieniem kości i zwiększa ich podatność na złamania lub uszkodzenia. Aby temu zapobiec niezbędna jest właśnie witamina D, która pomaga wchłaniać i dostarczać wapń do kości.

Z najnowszych badań wynika, że zbyt niski poziom witaminy D ma również wpływ na stężenie glukozy we krwi. Zbyt wysoki poziom glukozy utrzymujący się przez długi czas wyniszcza ciało i jest częstą przyczyną rozwoju cukrzycy. Witamina D pomaga go wyrównać. Lekarze zalecają suplementację witaminą D również osobom z nadwagą i otyłością.

Australijscy naukowcy uważają, że odpowiedni poziom witaminy D zmniejsza ryzyko stwardnienia rozsianego. Według ich badań osoby, które częściej przebywające na słońcu, a tym samym mają wyższy poziom witaminy D w organizmie, rzadziej na SM.

Zbyt mała ilość witaminy D w organizmie powoduje także spadek siły mięśni lub ich zanik, hamuje właściwą perystaltykę jelit oraz obniża aktywność komórek układu nerwowego.

Poza tym długotrwały niedobór witaminy D u osób dorosłych zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu jelita grubego, prostaty, piersi, płuc oraz trzustki.

Żeby utrzymać odpowiedni poziom witaminy D w naszym organizmie powinniśmy spożywać więcej produktów, które ją zawierają, zażywać więcej słońca lub stosować odpowiednie suplementy.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić