Kamil S. Sikora| 

Zakazane na kolację. Ich spożycie grozi nocnym zawałem

35

Sposób, w jaki odżywiamy się na co dzień, jest niezwykle istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Bardzo ważne jest nie tylko to, po jaką żywność i napoje sięgamy, ale również pora dnia, podczas której ją spożywamy. Oto lista produktów, których pod żadnym pozorem nie należy jeść na kolację.

Zakazane na kolację. Ich spożycie grozi nocnym zawałem
Unikaj ciężkostrawnych i smażonych potraw przed snem (Licencjodawca, GULYAEV)

Słodkie przekąski

Produkty bogate w cukier i utwardzone tłuszcze roślinne należy ograniczyć do minimum lub całkowicie z nich zrezygnować. Słodkie przekąski najbardziej szkodzą, jeśli sięgamy po nie wieczorem. W ten sposób przed snem fundujemy sobie dodatkowe kilogramy i znaczne ilości pustych kalorii.

Smażone potrawy

Nie od dzisiaj wiadomo, że smażenie jest jednym z najgorszych sposobów przygotowania posiłków. Takie potrawy są ciężkostrawne, nadmiernie obciążają jelita, podnoszą cholesterol, przyczyniają się do rozwoju zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu i wykazują właściwości kancerogenne. Jeżeli mamy nieodpartą ochotę na smażone mięso, rybę czy naleśniki, zdecydowanie lepiej zjeść je na obiad, a nie przed snem, bo serce może tego nie wytrzymać.

Frytki, hamburgery, pizza i chipsy

Lekarze i dietetycy od dawna ostrzegają, przed zgubnymi skutkami spożywania żywności typu fast food i słonych przekąsek. Są wysokokaloryczne i mają w sobie sporo tłuszczu, dlatego powinniśmy z nich zrezygnować zwłaszcza podczas przygotowywanie kolacji.

Mleko

Wprawdzie wypicie mleka przed snem ułatwia zasypianie, ale niestety pacjenci z nietolerancją laktozy nie mogą w pełni skorzystać z jego walorów zdrowotnych. U takich osób może wywołać biegunkę i ból brzucha, które są w stanie skutecznie zakłócić nocny odpoczynek.

Kawa i mocna herbata

Wyniki licznych badań wykazują, że kawa posiada wiele prozdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ja pić o każdej porze dnia. Przed położeniem się do łóżka niewskazane jest spożywanie produktów zawierających kofeinę. Dotyczy to nie tylko małej czarnej, ale również gorzkiej czekolady, czerwonej i czarnej herbaty oraz yerba mate.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cudowne działanie przypraw. Zmniejszają skutki tłustej diety

Niektóre warzywa

Warzywa powinny regularnie pojawiać się w naszej diecie, ale nie wszystkie z nich można jeść na kolację. Wieczorem nie należy sięgać po kapustę, która zawiera znaczne ilości błonnika. Bios zjedzony wieczorem może utrudnić zasypianie, wywołując uczucie pełności, bóle brzucha czy zaparcia. Na kolację nie powinno się jeść również grochówki, fasolki po bretońsku, grillowanej cukinii, cebuli, papryki czy bakłażanów. Tego typu potrawy mogą wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Owoce

Gruszka, jabłko, banan, winogrona, czernie i arbuz to owoce, które mają w sobie mnóstwo witamin i minerałów, dzięki czemu wykazują wiele prozdrowotnych właściwości. Zawierają również znaczne ilości cukru, przez co podnoszą poziom glukozy w organizmie i dodają energii. Z tego względu nie warto ich jeść na kolację.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić