500 plus na psa i kota. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie?

198

Nie, to nie żart. Właściciele kotów i psów również mogą się starać o specjalny dodatek na swojego pupila. Chodzi o projekt "500 plus na psa i kota", którego celem jest walka z bezdomnością czworonogów. Kto i na jakich warunkach może otrzymać pieniądze? Czasu pozostało niewiele, więc trzeba się pospieszyć!

500 plus na psa i kota. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie?
Projekt 500 plus dla kotów i psów - co warto wiedzieć? (Pixabay, annvsh08)

Niechciane, głodne, zmarznięte, chore, tułające się po drogach i nieszczęśliwe — bezdomne zwierzęta mają pieskie życie. Czy da się je zmienić na lepsze?

W myśl zasady, że ''lepiej zapobiegać, niż leczyć'', niektóre samorządy starają się wpłynąć na ograniczenie rosnącej liczby bezdomnych zwierząt poprzez projekt nazwany "500 plus na psa i kota", w ramach którego właściciele czworonogów mogą starać się o dofinansowanie na zabiegi dla swoich pupili.

W ramach programu można otrzymać 100-procentowe dofinansowanie zabiegów kastracji, sterylizacji, a także czipowania psów i kotów (jeśli zwierzę się zgubi, po odczytaniu czipa można odszukać właściciela).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po wyborach 800 plus do zmiany? "Takie rozwiązanie jest w Niemczech"

Niestety takie zabiegi nie należą do najtańszych i trzeba za nie zapłacić od 100 do nawet 500 zł (stąd wzięła się nazwa programu). Wielu właścicieli czworonogów rezygnuje z zabiegu kastracji czy sterylizacji właśnie ze względu na wysokie koszty, co w rezultacie tylko pogłębia problem bezdomności wśród zwierząt.

500 plus na psa i kota — co trzeba zrobić?

Ci, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania, mogą to zrobić jeszcze przez kilka tygodni, a więc warto się pospieszyć. Jak przypomina ''Fakt'', udział w projekcie można zgłaszać tylko do końca listopada 2023 roku bądź do wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Aby wziąć udział w projekcie, należy się skontaktować z urzędem miasta lub gminy, które zamieszkujemy. Co ważne, projekt nie dotyczy wszystkich właścicieli kotów i psów — pupil nie może mieć przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego. Musi też mieć powyżej sześciu miesięcy.

Warto też podkreślić, że nie wszystkie gminy biorą udział w programie. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w najbliższym urzędzie lub na stronie internetowej gminy.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić