Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Górski Karabach. Francja i USA będą rozmawiać z Rosją o misji pokojowej

1
Podziel się

Francja oraz Stany Zjednoczone mają wysłać swoich dyplomatów do Moskwy. Będą rozmawiać z Kremlem na temat misji pokojowej w Górskim Karabachu. Rosyjscy żołnierze od wtorku nadzorują przestrzeganie zawieszenia broni w wojnie pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem.

Górski Karabach. Francja i USA będą rozmawiać z Rosją o misji pokojowej
Proces pokojowy w Górskim Karabachu nadzorują rosyjscy żołnierze (Getty Images)
bEEjiFkR

W skład międzynarodowej grupy nadzorującej proces pokojowy w Górskim Karabachu wchodzi Rosja, Francja i Stany Zjednoczone. Te dwa ostatnie kraje nie brały jednak udziału w podpisanym niedawno porozumieniu o zawieszeniu broni. Rosja zapewnia jednak, że nie chce prowadzić misji pokojowej bez wsparcia pozostałych krajów.

W żadnym wypadku nie chcemy spychać na dalszy plan naszych amerykańskich i francuskich kolegów – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
bEEjiFkT

Wojna o Górski Karabach. Proces pokojowy nadzorują rosyjscy żołnierze

Walki o Górski Karabach rozpoczęły się 27 września. Armenia i Azerbejdżan wzajemnie oskarżały się o rozpoczęcie konfliktu. Teraz oba kraje podpisały porozumienie mające zakończyć spór.

Głównym mediatorem w trakcie rozmów pokojowych została Rosja. Wcześniejsze próby zawieszenia broni w Górskim Karabachu nie przynosiły jednak rezultatu. W związku z tym Moskwa postanowiła wysłać na miejsce swoich żołnierzy sił pokojowych.

Zaprosiliśmy do Moskwy amerykańskich i francuskich dyplomatów. Będziemy rozmawiać z nimi, w jaki sposób Waszyngton i Paryż mogą przyczynić się do realizacji osiągniętych porozumień – dodał Ławrow.
bEEjiFkZ

Górski Karabach. Armenia odda część terytorium. Protesty na ulicach

Górski Karabach to enklawa należąca formalnie do Azerbejdżanu. Dotychczas była kontrolowana przez Ormian, którzy w 1992 roku ogłosili niepodległość Republiki Górskiego Karabachu. Obecne porozumienie pokojowe zakłada jednak oddanie sporej części terytorium Azerbejdżanowi.

Premier Armenii Nikol Paszinian ocenił, że podpisane porozumienie zapewni krajowi pokój i uratuje życie wielu obywateli. Oddanie części terytorium Górskiego Karabachu nie spodobało się jednak Ormianom. Setki osób wyszły na ulice stołecznego Erywania, domagając się dymisji szefa rządu.

bEEjiFla
Nikol to zdrajca! – krzyczeli.

Podczas środowych protestów zatrzymano kilku liderów opozycji. Teraz demonstranci domagali się ich uwolnienia. Podkreślali, że decyzja premiera o zakończeniu walk o Górski Karabach była niewłaściwa.

Cieszymy się, że przybyli żołnierze sił pokojowych, ale jednocześnie jest nam smutno, że oddajemy to terytorium. Wszyscy walczyliśmy o ten teren, teraz okazuje się, że na próżno. Myślę, że to nie była dobra decyzja – ocenił 45-letni obywatel Armenii Armen Manjojan, cytowany przez agencję Reutera.
bEEjiFlb

Obejrzyj także: Armenia-Azerbejdżan. Wojna o Górski Karabach. "Konflikt odgrzewa Putin"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEjiFlu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Ryszard
10 miesięcy temu
W sierpniu 2020 został wyreżyserowany teledysk 911 Lady Gaga. Lady Gaga jako Armenia, mężczyzna uderzający głową w poduszę tj. bufor bezpieczeństwa Karabach dla Armenii, przykryty płachtą przez kobietę w ludowym rosyjskim stroju - rosyjskie wojsko już stacjonuje w Karabachu. Turecki mężczyzna pocieszający azerską kobietę opłakującego zawiniętego w całun syna, męża. Turek zakładający bransoletę na złamaną stopę Lady Gagi - Turcja ma wybudować drogę na południu Armenii łącząc się z Azerbejdżanem, i tak oddał kraj w porozumieniu podpisanym 9 listopada obecny premier Armenii - tytuł teledysku 911 czyli 9 listopada. Czy to przypadek czy wszystko zostało wyreżyserowane? Cały teledysk jest naszpikowany symboliką...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić