Kościół reaguje na kryzys migracyjny. "Gościnność jednym z wyznaczników naszej wiary"

122
Podziel się:

Od kilkunastu dni na granicy polsko-białoruskiej koczuje grupa uchodźców z Afganistanu. Do tej sytuacji odniósł się Episkopat. Wystosowano apel do rządzących i mediów.

Kościół reaguje na kryzys migracyjny. "Gościnność jednym z wyznaczników naszej wiary"
Kościół reaguje na kryzys migracyjny (PAP, Artur Reszko)

Na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym koczują migranci z Afganistanu. W tym gronie znajdują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety z dziećmi. Do tej sytuacji odniósł się Kościół.

Zdajemy sobie sprawę ze złożoności uwarunkowań geopolitycznych, wywołujących aktualne procesy migracyjne. Żywimy przekonanie, że odpowiedzialni za przestrzeganie prawa będą w pełni respektować międzynarodowe zobowiązania wobec osób poszukujących ochrony, w tym również prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej - podkreśla przewodniczący Rady KEP ds. Migracji i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko w komunikacie dotyczącym uchodźców docierających do Polski.

W dokumencie czytamy również, że "humanitarna i ewangeliczna reakcja na problemy związane z migrantami i uchodźcami nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakąkolwiek jurysdykcję. Gościnność względem obcego jest jednym z wyznaczników naszej wiary".

Episkopat zwraca się do rządzących

Rada KEP ds. Migracji i Pielgrzymek podkreśliła również, że mimo iż władza ma prawo do podejmowania działań przeciwko nielegalnej emigracji, to rządzący nie mogą zapominać o prawach człowieka.

Należy jednocześnie pamiętać o podstawowej różnicy, jaka zachodzi pomiędzy uchodźcami - którzy uciekają z kraju z przyczyn politycznych, religijnych, etnicznych lub innych form prześladowania czy wojen - a osobami, które po prostu szukają nielegalnego wejścia do kraju i tymi, którzy wyjeżdżają tylko po to, aby polepszyć swoją sytuację materialną - czytamy w komunikacie.

Pojawił się ponadto apel do polityków i mediów. Kościół chce, by szukali oni rozwiązań problemów związanych z migracją uchodźców i kierowali się "postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów i dobra wspólnego Polaków".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić