aktualizacja 

Leżały w Morskim Oku. Leśniczy Grzegorz nie mógł się nadziwić

19

Leśniczy Grzegorz Bryniarski na brzegu topniejącego lawiniska nad Morskim Okiem w Tatrach znalazł monety, w tym jedną z 1949 roku. Przy okazji tego znaleziska leśniczy zwrócił się z ważnym apelem do turystów.

Leżały w Morskim Oku. Leśniczy Grzegorz nie mógł się nadziwić
Oto co leśnik znalazł nad Morskim Okiem. (Facebook, TPN)

Morskie Oko od lat jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Niestety, wielu z nich chcąc wrócić nad jezioro, zaśmieca je wrzucając do wody monety. Takim działaniem szkodzą jednak miejscowemu ekosystemowi.

Leśniczy Grzegorz Bryniarski pokazał, co dzieje się z monetami wrzucanymi do najsłynniejszego jeziora w Tatrach. Wiele monet uległo korozji, a kilka z nich przyrosło do kamieni.

Zobaczcie jakie "perełki" leśniczy Grzegorz znalazł na brzegu topniejącego lawiniska nad Morskim Okiem. Siła schodzących lawin była tak duża, że powyrzucały monety z dna jeziora (a pod wylotem Marchwicznego Żlebu głębokość Morskiego Oka dochodzi do 8 metrów głębokości!) - informuje na Facebooku Tatrzański Park Narodowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłumy nad Morskim Okiem. Nagrania z Tatr

Leśniczy zwrócił się do turystów z ważnym apelem.

Mój gorący apel, poza tym, że nie śmiecimy w Tatrach to nie wrzucajcie nic do wody, jak widzicie te współczesne monety korodują, uwalniają się jakieś chemikalia do wody, a po co? - prosi pan Grzegorz.

Jednocześnie pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że w wyższych partiach Tatr, w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg.

W godzinach porannych jest on miejscami twardy i zmrożony, natomiast w południe robi się mokry i grząski. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, są miejsca na graniach, gdzie śnieg jest wytopiony całkowicie.

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim - przypomina TPN.

W miejscach występowania śniegu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

Tatrzańskie stawy rozmarzają - lód jest cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy bezwzględnie na nie nie wchodzić - apeluje TPN.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić