o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
mmc
|

Porwanie 6-latki w Radomiu. Policja ostrzega, to oszustwo!

8
Podziel się

Od jakiegoś czasu na Facebooku można zauważyć post o rzekomym porwaniu 6-letniej dziewczynki w okolicy Radomia. Policja ostrzega, że jest to oszustwo. Można stracić na tym pieniądze.

Porwanie 6-latki w Radomiu. Policja ostrzega, to oszustwo!
Zdjęcie z facebookowej grupy. (Facebook)
bErinIRh

Od kilku dni w internecie można znaleźć przerażającą informację o porwaniu 6-latki. Miał ją rzekomo uprowadzić obcy mężczyzna w okolicy Radomia. Policja ostrzega, że informacja jest fałszywa. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", to próba oszustwa.

Okazuje się, że do "porwania" doszło nie tylko w okolicy Radomia. Miejsce rzekomego zdarzenia zmienia się co jakiś czas. Link z informacją udostępniany jest na facebookowych grupach i na prywatnych profilach różnych osób.

bErinIRj

Link udostępniany jest automatycznie przez osoby, które w niego wejdą. Klikając w post oszuści mają dostęp do naszego Facebooka i Messengera.Tak rozprzestrzenia się fałszywa informacja i dochodzi do oszustwa na tzw. Blika.

Nasi znajomi na Messengerze mogą dostać wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy przez Blika. Część nieświadomych osób zgodzi się i wyśle pieniądze. A to nie jest pierwszy taki post.

Podobne posty pojawiają się na innych grupach na Facebooku. Mogą go udostępnić również nasi znajomi, co dzieje się bez ich wiedzy i zgody. Chwytliwe tytuły zachęcają do kliknięcia i wejścia na stronę. Wtedy oszuści mają dostępy do naszych kont.

bErinIRp

Podobny problem był jakiś czas temu w Warszawie. Na grupach dla studentów pojawiły się posty zatytułowane "Nie uwierzysz, co ten obcokrajowiec zrobił w akademiku w Warszawie". Wiele nieświadomych osób kliknęło w link w obawie, że dotyczy to ich akademika.

I tak link rozprzestrzeniał się dalej. Oszuści z kont studentów na Messengerze zaczęli wysyłać wiadomości z prośbą o pożyczkę. W ten sposób wielu straciło już pieniądze. Policja ostrzega przed klikaniem w nieznane źródła i podejrzanie wyglądające linki.

Co zrobić, gdy znajomy prosi o wysłanie pieniędzy Blikiem? Jeśli wiadomość wygląda podejrzanie zadzwoń do osoby, która rzekomo prosi o pieniądze. Upewnij się, że nie padła ofiarą oszustwa, a ty nie będziesz kolejną.

bErinIRq
Zobacz także: Oszustwo na bon turystyczny. Prezes UOKiK przestrzega
bErinIRK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
emeryt
2 miesiące temu
Policja zawsze tylko ostrzega , a może te nieroby zamiast pałować obywateli którzy na nich płaca podatki wezmą się za szukanie sprawców oszustw i innych przestępstw komputerowych ? W czasach komuny milicja lepiej dbała o obywateli tego kraju , teraz tylko patrzą jak okradać nas i walą mandaty na każdym kroku i za byle co i bić potrafią starszych bezradnych ludzi .
bim
9 miesięcy temu
nie mam ficka i nigdy nie będę miał
Radek
9 miesięcy temu
Klikają w linki bo żyć bez tego nie mogą, a później idą poskakać na marszach przede wszystkim przeciwko wszystkiemu i wszystkim.
bErinIRL
anty
9 miesięcy temu
Od pożyczania pieniędzy są banki a nie znajomi.
345
9 miesięcy temu
A głupi ludzie łykają na fb te posty jak bocian żaby.Nigdy nie czytam takich głupot.
qwerty
9 miesięcy temu
W Radomiu to znikają jedynie darmowe potrawy z wigilijnego stołu. Najlepiej znikały gazowane napoje :)
Tytyty
9 miesięcy temu
Haha...policja ostrzega a poinformowała wyborcza....
metall
9 miesięcy temu
"Klikając w post oszuści mają dostęp do naszego Facebooka i Messengera." Kto to pisze?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić