o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Wrócili! Mafia rumuńskich grzybiarzy ma czujki w polskich lasach?

85
Podziel się

Rok temu "mafia" rumuńskich grzybiarzy najechała tłumnie polskie lasy. Wywołało to popłoch wśród naszych zbieraczy. Okazuje się, że Rumuni wrócili także w tym sezonie.

Wrócili! Mafia rumuńskich grzybiarzy ma czujki w polskich lasach?
Rumuńska mafia grzybiarska szturmuje polskie lasy (Lasy Państwowe)
bEstcZoB

Kilkudziesięciu rumuńskich grzybiarzy koczuje na jednym z leśnych parkingów na Podkarpaciu. Za dnia zbierają w okolicy grzyby. Wieczorem sortują je i pakują do samochodów.

Grzybiarska mafia. Najeżdżają tłumnie nasze lasy

„Grzybiarska mafia” rok temu najechała Małopolskę oraz województwo świętokrzyskie. Teraz pojawiła się również na Podkarpaciu. Leśnictwa Szychty, Bieszczady, Moszczaniec i Rudawka przeżywają oblężenie zagranicznych grzybiarzy.

bEstcZoD

To właśnie w tych lasach trwa obecnie wysyp rydzów. Smakowity gatunek grzyba ewidentnie przypadł do gustu Rumunom. Wycinają go na potęgę.

Czujki dają znać, że w polskich lasach pojawiły się grzyby. "To zorganizowana akcja!"

Rumuńscy zbieracze odpoczywają, śpiąc przy rozpalonych ogniskach. Okupują także wiaty na leśnych parkingach. Po wyzbieraniu grzybów przenoszą się w inne miejsce – stwierdził jeden ze świadków, który napotkał grupę rumuńskich grzybiarzy.
bEstcZoJ

Rydze i inne polskie grzyby mają wyjeżdżać z Polski na Słowację przez przejście w Barwinku. Dalej jednak trop się urywa. Mafia grzybiarska prawdopodobnie kieruje się do rodzimej Rumunii.

Wysyp rydzów trwa od kilku dni. Skąd Rumuni o tym wiedzieli? Moim zdaniem nasze lasy wcześniej odwiedzają czujki, które dają sygnał w Rumunii, że grzyby są i wtedy przyjeżdża cała gromada. To zorganizowana akcja! – dodaje świadek.
bEstcZoK

Rumuńscy grzybiarze powrócili. Nie można się z nimi porozumieć

Polscy leśnicy informują, że doszło już do pierwszych interwencji służb porządkowych. Jan Kułak z rymanowskiego nadleśnictwa podkreślił, że z rumuńskimi grzybiarzami nie można się porozumieć po angielsku. Leśnicy przygotowali i rozdali im więc ulotki w języku rumuńskim, informujące o obowiązku zachowania porządku i zakazie śmiecenia w lasach.

W Rumunii nie ma zakazu wjazdu samochodem do lasu, dlatego grzybiarze zachowują się podobnie u nas. Kiedy jeden z samochodów wjechał do lasu, ekipa zbieraczy została ukarana mandatem przez wezwany przez nas patrol policji. Poinformowaliśmy o tym zjawisku Straż Graniczną oraz sanepid – powiedział Kułak.

Wywożą grzyby ciężarówkami. Nie mają pozwolenia

Leśnicy opuścili szlabany przy wjazdach do lasów. Chodzi o ograniczenie wjazdu samochodami i ciężarówkami. Leśnicy podkreślają, że choć obcokrajowcy mogą zbierać grzyby w Polsce bez zezwolenia, to zbiory na tak dużą skalę nie są dozwolone.

bEstcZoL

Według polskich przepisów grzybobranie nie jest w żaden sposób limitowane. Ma to jednak zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy na grzybobranie wybierają się amatorzy i hobbyści. Według Lasów Państwowych akcja rumuńskich grzybiarzy nosi cechy zorganizowanego zbioru runa leśnego, a to wymaga już zgody leśników.

Szturm zagranicznych grzybiarzy. Zaczęło się rok temu

Szturm zagranicznych grzybiarzy na polskie lasy miał miejsce już rok temu. Wtedy zbierali oni prawdziwki. Grupy obcokrajowców wyposażonych w scyzoryki nazwano wówczas mafią grzybiarską.

Zorganizowane grupy obcokrajowców wywołują popłoch wśród polskich grzybiarzy. Pojawiają się złe emocje i nieporozumienia na tle pierwszeństwa do grzybów. W woj. świętokrzyskim Rumunów oskarżano o napadanie na polskich grzybiarzy i rabowanie koszyków. Policja jednak stanowczo zaprzeczyła, by takie zdarzenia miały miejsce.

bEstcZoM

Polskie grzyby dla Polaków. Interwencja poselska

Posłanka PiS Krystyna Wróblewska postanowiła interweniować w sprawie szturmujących polskie lasy grzybiarzy z zagranicy. Zaproponowała ograniczenia dla grzybiarzy-cudzoziemnców. Wróblewska podkreśliła, że nie może być tak, że ktoś wywozi z Polski duże ilości grzybów.

W pierwszej kolejności to Polacy powinni czerpać zyski z naszego dobra narodowego, jakim są grzyby. To my płacimy podatki, utrzymujemy lasy, dbamy o nie. Dlatego trzeba zacząć coś robić już dziś, by chronić grzyby w przyszłości – stwierdziła posłanka w rozmowie z Wirtualną Polską.

Obejrzyj także: Grzybobranie może cię słono kosztować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEstcZpe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(85)
Uśmiałem sie
3 tyg. temu
W Holandii Polacy kradną grzyby z ogródków pod domami. Wchodzą przez płoty i zbierają grzyby które Holendrzy hodują dla ozdoby.
Misiek
2 miesiące temu
Nie kradnij!!! Rząd nie toleruje konkurencji.
Ritz
2 miesiące temu
A jaka dolę pobierają polscy celnicy od cyganów . ?
bEstcZpf
Stettiner
10 miesięcy temu
Jeszcze raz powtórzę ! Zamknąć granice ! Przez ten Schengen są tylko kłopoty Prawo podróżowania po Europie z obowiązkiem okazania dowodu osobistego na przejściu granicznym nie jest żadnym ograniczeniem wolności
Bali
10 miesięcy temu
Kuźwa ale nienawiść. Mafię to mamy na szczytach władzy, a nie w lesie. Darz bór przyjaciele z Rumunii. Grzybów wystarczy i dla nas i dla Was.
jarzyna
10 miesięcy temu
dobrze,że caymana nie zabrali bo w tedy wyobraźnię by pozostawili
gajowy
10 miesięcy temu
Polacy to bardzo zawistny naród. Sami nie zbierają a innym nie pozwalają. W Borach Dolnośląskich w co drugiej wiosce jest skup grzybów często prowadzony przez żonę leśniczego, całe wsie żyją ze sprzedaży prawdziwków które hurtem są wywożone do Niemiec i to nie ma cech zorganizowanego zbioru runa leśnego. Podejrzewam, że 50% komentujących nie wie nawet jak wygląda rydz a nieliczni potrafią je odróżnić od innych grzybów. I tyle w temacie
Marcin
10 miesięcy temu
Ale o2 maja problemy, niech zbieraja i na zdrowie skoro oplaca sie im przyjechac z rumuni po grzyby. Proponuje zeby redakcja o2 ppjechala w ramach odwetu i wyzbierala im winogrona
8787
10 miesięcy temu
Jestem za, a nawet przeciw. Pamiętam czasy jak się jeździło do Szwecji na jagody, a w Niemczech i na Słowacji do dziś Polacy grzyby zbierają. Fakt że niejeden doświadczył czterech przebitych opon.
Grzybiarz
10 miesięcy temu
Fajki mi się skończyły muszę iść kupic
Mafia grzyb
10 miesięcy temu
Dla autora tekstu 'mafia' to grupa przestępcza współpracująca z rządem danego kraju. A ludzie zbierający grzyby to grzybiarze. Chory artykuł to dopiero jest mowa nienawiści. Mówić o zwykłych ludziach którzy chcą nabierać grzybów i zarobić na nich 'mafia'. Dramat
joda
10 miesięcy temu
Ta "nasza" policja jest odważna w trzech na jedną babcię z pietruszką, ale dwóch Rumunów ze scyzorykami przekracza ich możliwości zaczepno, obronne.
Cel
10 miesięcy temu
Czy nasz kochany rząd coś z tą plagą zrobi a może czekają na szanownych kibiców. Vat ucieka do Rumuni.
bEstcZoX
Grzybiarz
10 miesięcy temu
Ha ale nr dzisaj rano nawet mówili o tym w TVN😉 sprawa robi się głośna. Jak widać na zdjeciach bród bez końca,cyganie myślą że są przebiegli i nikt nie wie o ich chorm planie, na zdjęciu jakiś młotek rękawiczki pewnie ten silnik będą rozbijać topić aluminium i dalej wciskać ludzia ze to złoto. I cały czas patrzą na zegarki, co oni mają z tą godzina? wszyscy. Tak muszą ponieść karę dużo nie dostaną nie wsadza ich do więzienia za Rydze objęte ochrona, ale nie mogą robić legalnie nie legalnych rzeczy może jakieś pracę w kamieniołomach może kiedyś tam już byli. Swoją drogą oni są chorzy i myślą że wszystko już wiedzą a dogadać się nie można tyle czasu mieli mogli nauczyć się pisać i czytać ale z wrodzonym debilizmem nie są wstanie. Bezcenna będzie ich mina jak ich odnajdą, i świadomość że mieli wszystko napisane a z własnej głupoty nie mogli ulotki odczytać ich mina będzie bezcenna🙂. No naprawdę prawdziwa mafia 😂 No teraz jadę na grzyby o 16stke powinno już być ich troszkę więcej. Dziękuję pozdrawiam
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić