o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Wrócili! Mafia rumuńskich grzybiarzy ma czujki w polskich lasach?

86
Podziel się

Rok temu "mafia" rumuńskich grzybiarzy najechała tłumnie polskie lasy. Wywołało to popłoch wśród naszych zbieraczy. Okazuje się, że Rumuni wrócili także w tym sezonie.

Wrócili! Mafia rumuńskich grzybiarzy ma czujki w polskich lasach?
Rumuńska mafia grzybiarska szturmuje polskie lasy (Lasy Państwowe)
bDKtHFuJ

Kilkudziesięciu rumuńskich grzybiarzy koczuje na jednym z leśnych parkingów na Podkarpaciu. Za dnia zbierają w okolicy grzyby. Wieczorem sortują je i pakują do samochodów.

Grzybiarska mafia. Najeżdżają tłumnie nasze lasy

„Grzybiarska mafia” rok temu najechała Małopolskę oraz województwo świętokrzyskie. Teraz pojawiła się również na Podkarpaciu. Leśnictwa Szychty, Bieszczady, Moszczaniec i Rudawka przeżywają oblężenie zagranicznych grzybiarzy.

bDKtHFuL

To właśnie w tych lasach trwa obecnie wysyp rydzów. Smakowity gatunek grzyba ewidentnie przypadł do gustu Rumunom. Wycinają go na potęgę.

Czujki dają znać, że w polskich lasach pojawiły się grzyby. "To zorganizowana akcja!"

Rumuńscy zbieracze odpoczywają, śpiąc przy rozpalonych ogniskach. Okupują także wiaty na leśnych parkingach. Po wyzbieraniu grzybów przenoszą się w inne miejsce – stwierdził jeden ze świadków, który napotkał grupę rumuńskich grzybiarzy.
bDKtHFuR

Rydze i inne polskie grzyby mają wyjeżdżać z Polski na Słowację przez przejście w Barwinku. Dalej jednak trop się urywa. Mafia grzybiarska prawdopodobnie kieruje się do rodzimej Rumunii.

Wysyp rydzów trwa od kilku dni. Skąd Rumuni o tym wiedzieli? Moim zdaniem nasze lasy wcześniej odwiedzają czujki, które dają sygnał w Rumunii, że grzyby są i wtedy przyjeżdża cała gromada. To zorganizowana akcja! – dodaje świadek.
bDKtHFuS

Rumuńscy grzybiarze powrócili. Nie można się z nimi porozumieć

Polscy leśnicy informują, że doszło już do pierwszych interwencji służb porządkowych. Jan Kułak z rymanowskiego nadleśnictwa podkreślił, że z rumuńskimi grzybiarzami nie można się porozumieć po angielsku. Leśnicy przygotowali i rozdali im więc ulotki w języku rumuńskim, informujące o obowiązku zachowania porządku i zakazie śmiecenia w lasach.

W Rumunii nie ma zakazu wjazdu samochodem do lasu, dlatego grzybiarze zachowują się podobnie u nas. Kiedy jeden z samochodów wjechał do lasu, ekipa zbieraczy została ukarana mandatem przez wezwany przez nas patrol policji. Poinformowaliśmy o tym zjawisku Straż Graniczną oraz sanepid – powiedział Kułak.

Wywożą grzyby ciężarówkami. Nie mają pozwolenia

Leśnicy opuścili szlabany przy wjazdach do lasów. Chodzi o ograniczenie wjazdu samochodami i ciężarówkami. Leśnicy podkreślają, że choć obcokrajowcy mogą zbierać grzyby w Polsce bez zezwolenia, to zbiory na tak dużą skalę nie są dozwolone.

bDKtHFuT

Według polskich przepisów grzybobranie nie jest w żaden sposób limitowane. Ma to jednak zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy na grzybobranie wybierają się amatorzy i hobbyści. Według Lasów Państwowych akcja rumuńskich grzybiarzy nosi cechy zorganizowanego zbioru runa leśnego, a to wymaga już zgody leśników.

Szturm zagranicznych grzybiarzy. Zaczęło się rok temu

Szturm zagranicznych grzybiarzy na polskie lasy miał miejsce już rok temu. Wtedy zbierali oni prawdziwki. Grupy obcokrajowców wyposażonych w scyzoryki nazwano wówczas mafią grzybiarską.

Zorganizowane grupy obcokrajowców wywołują popłoch wśród polskich grzybiarzy. Pojawiają się złe emocje i nieporozumienia na tle pierwszeństwa do grzybów. W woj. świętokrzyskim Rumunów oskarżano o napadanie na polskich grzybiarzy i rabowanie koszyków. Policja jednak stanowczo zaprzeczyła, by takie zdarzenia miały miejsce.

bDKtHFuU

Polskie grzyby dla Polaków. Interwencja poselska

Posłanka PiS Krystyna Wróblewska postanowiła interweniować w sprawie szturmujących polskie lasy grzybiarzy z zagranicy. Zaproponowała ograniczenia dla grzybiarzy-cudzoziemnców. Wróblewska podkreśliła, że nie może być tak, że ktoś wywozi z Polski duże ilości grzybów.

W pierwszej kolejności to Polacy powinni czerpać zyski z naszego dobra narodowego, jakim są grzyby. To my płacimy podatki, utrzymujemy lasy, dbamy o nie. Dlatego trzeba zacząć coś robić już dziś, by chronić grzyby w przyszłości – stwierdziła posłanka w rozmowie z Wirtualną Polską.

Obejrzyj także: Grzybobranie może cię słono kosztować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKtHFvm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
atti
5 miesięcy temu
A gdzie nasza husaria , legiony krótko ogolonych fanatycznych wielbicieli klubów piłkarskich . Zamiast prać się między sobą, niech rozpędzą obcych grabieżców na cztery wiatry
Rtye
5 miesięcy temu
Popieram grzyby są tylko dla Polaków a nie dla zagranicznych
dgfdgdg
5 miesięcy temu
panstwo policja wojsko nikt nie reaguje?????? jak 500 zł mandaaty wystawiać to pierwsi byli
bDKtHFvn
Wilk i zając
5 miesięcy temu
Przecież grzybobranie zawsze było formą relaksującą.Szło się na grzyby bardziej by pobyć na łonie natury,no i w spokoju wypić coś z procentami.
Hack
5 miesięcy temu
Pogonic ich z lasow. Taka grabiez powinna byc karana. Najlepiej zrozumieja pale na plecach i wiecej nie przyjada. Ulotki sa niepotrzebne, z mafia rozmawia sie inaczej.
Najnowsze komentarze (86)
Stettiner
5 miesięcy temu
Jeszcze raz powtórzę ! Zamknąć granice ! Przez ten Schengen są tylko kłopoty Prawo podróżowania po Europie z obowiązkiem okazania dowodu osobistego na przejściu granicznym nie jest żadnym ograniczeniem wolności
Bali
5 miesięcy temu
Kuźwa ale nienawiść. Mafię to mamy na szczytach władzy, a nie w lesie. Darz bór przyjaciele z Rumunii. Grzybów wystarczy i dla nas i dla Was.
jarzyna
5 miesięcy temu
dobrze,że caymana nie zabrali bo w tedy wyobraźnię by pozostawili
gajowy
5 miesięcy temu
Polacy to bardzo zawistny naród. Sami nie zbierają a innym nie pozwalają. W Borach Dolnośląskich w co drugiej wiosce jest skup grzybów często prowadzony przez żonę leśniczego, całe wsie żyją ze sprzedaży prawdziwków które hurtem są wywożone do Niemiec i to nie ma cech zorganizowanego zbioru runa leśnego. Podejrzewam, że 50% komentujących nie wie nawet jak wygląda rydz a nieliczni potrafią je odróżnić od innych grzybów. I tyle w temacie
J23
5 miesięcy temu
A gdzie służby które potrafią tylko karać swoich -500 zł brak maseczki ,kierowców za byle pierdoły a jak sami mogą dostać po ryju to jakoś się nie kwapią z interwencją.
Marcin
5 miesięcy temu
Ale o2 maja problemy, niech zbieraja i na zdrowie skoro oplaca sie im przyjechac z rumuni po grzyby. Proponuje zeby redakcja o2 ppjechala w ramach odwetu i wyzbierala im winogrona
8787
5 miesięcy temu
Jestem za, a nawet przeciw. Pamiętam czasy jak się jeździło do Szwecji na jagody, a w Niemczech i na Słowacji do dziś Polacy grzyby zbierają. Fakt że niejeden doświadczył czterech przebitych opon.
Grzybiarz
5 miesięcy temu
Fajki mi się skończyły muszę iść kupic
bDKtHFvf
Mafia grzyb
5 miesięcy temu
Dla autora tekstu 'mafia' to grupa przestępcza współpracująca z rządem danego kraju. A ludzie zbierający grzyby to grzybiarze. Chory artykuł to dopiero jest mowa nienawiści. Mówić o zwykłych ludziach którzy chcą nabierać grzybów i zarobić na nich 'mafia'. Dramat
joda
5 miesięcy temu
Ta "nasza" policja jest odważna w trzech na jedną babcię z pietruszką, ale dwóch Rumunów ze scyzorykami przekracza ich możliwości zaczepno, obronne.
Cel
5 miesięcy temu
Czy nasz kochany rząd coś z tą plagą zrobi a może czekają na szanownych kibiców. Vat ucieka do Rumuni.
Grzybiarz
5 miesięcy temu
Ha ale nr dzisaj rano nawet mówili o tym w TVN😉 sprawa robi się głośna. Jak widać na zdjeciach bród bez końca,cyganie myślą że są przebiegli i nikt nie wie o ich chorm planie, na zdjęciu jakiś młotek rękawiczki pewnie ten silnik będą rozbijać topić aluminium i dalej wciskać ludzia ze to złoto. I cały czas patrzą na zegarki, co oni mają z tą godzina? wszyscy. Tak muszą ponieść karę dużo nie dostaną nie wsadza ich do więzienia za Rydze objęte ochrona, ale nie mogą robić legalnie nie legalnych rzeczy może jakieś pracę w kamieniołomach może kiedyś tam już byli. Swoją drogą oni są chorzy i myślą że wszystko już wiedzą a dogadać się nie można tyle czasu mieli mogli nauczyć się pisać i czytać ale z wrodzonym debilizmem nie są wstanie. Bezcenna będzie ich mina jak ich odnajdą, i świadomość że mieli wszystko napisane a z własnej głupoty nie mogli ulotki odczytać ich mina będzie bezcenna🙂. No naprawdę prawdziwa mafia 😂 No teraz jadę na grzyby o 16stke powinno już być ich troszkę więcej. Dziękuję pozdrawiam
adw
5 miesięcy temu
Kibole do dzieła !!! w Was nadzieja !
oko
5 miesięcy temu
czy was wszystkich pogielo, jaka mafia? przeciez zbieranie grzybow to nie czyn karalny , co tu ma do rzecz narodowosc? a jakby tak zabroniono cos za granica polaczkom?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić