aktualizacja 

Wyginął 3 mln lat temu. Detektory wykryły w oceanie coś dziwnego

133

Amerykańscy naukowcy natrafili kilka dni temu na "ślad" prehistorycznego rekina. Kształt przypominający ważącego 40 ton megalodona zaobserwowali na podwodnym detektorze ruchu badacze z Atlantic Shark Institute. Wyjaśnienie tajemniczego odkrycia okazało się jednak dużo prostsze, niż można by się spodziewać.

Wyginął 3 mln lat temu. Detektory wykryły w oceanie coś dziwnego
Naukowcy natrafili pod wodą na tajemniczy kształt (Instagram, Atlantic Shark Institute, Jon F. Dodd)

Echosonda pod łodzią badawczą na Atlantyku zarejestrowała kilka dni temu ruch gigantycznego zwierzęcia. Naukowcy w pierwszej chwili myśleli, że jest to megalodon, jedna z najstarszych znanych ryb drapieżnych. Sęk w tym, że te prehistoryczne rekiny wyginęły ponad 3 mln lat temu.

"Tak blisko, a tak daleko!". Zdumiewające odkrycie na Atlantyku

Badacze opublikowali w poniedziałek zdjęcie tajemniczego kształtu zaobserwowanego na jednym z monitorów podmorskiego skanera. – Czy megalodony wciąż istnieją? Byliśmy w szoku, gdy zobaczyliśmy ten tajemniczy kształt, utrzymujący się na radarze przez kilka minut – podkreślili naukowcy.

Na podstawie zarejestrowanego obrazu z echosondy oszacowaliśmy, że obserwowane zwierzę musi mieć około 15 metrów długości i ważyć 40 ton – opisali badacze w poście na Instagramie.

Ku zdumieniu pracowników Atlantic Shark Institute, kształt na monitorze zaczął jednak po chwili "rozpadać się" na mniejsze kawałki. Naukowcy zdali sobie sprawę, że echosonda zarejestrowała gigantyczną ławicę makreli atlantyckich, które przybrały po prostu kształt rekina. Ryby pływały wokół łodzi jeszcze przez 15 minut.

Tak blisko, a tak daleko! Choć megalodony wymarły ponad 3 mln lat temu, przez kilka minut myśleliśmy, że mamy do czynienia z historycznym odkryciem – ocenili "rozczarowani" badacze.
Trwa ładowanie wpisu:instagram

Myśleli, że zaobserwowali megalodona. Gigantyczny rekin wyginął 3 mln lat temu

Megalodon żył od 15,9 do 2,6 mln lat temu w morzach miocenu i pliocenu. Największy odkryty ząb przedstawiciela tego gatunku mierzył ponad 16,8 cm długości. Badacze szacują, że długość prehistorycznego rekina wynosiła od 14,5 do nawet 16 metrów. Dla porównania, największy zaobserwowany okaz współcześnie żyjącego żarłacza białego mierzy nieco ponad 6 metrów.

Prehistoryczny rekin był drapieżnikiem polującym prawdopodobnie na wieloryby i inne duże ssaki morskie. Mógł też polować na inne rekiny. Rekiny te były na szczycie morskiego łańcucha pokarmowego przez ponad 13 mln lat. Nie jest jasne, co mogło doprowadzić do ich wyginięcia.

Obejrzyj także: Megalodon – największy wodny drapieżnik

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić