Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Nie wolno na nim smażyć. Dziurawi jelita, sprzyja miażdżycy

442

Eksperci ostrzegają, by do minimum ograniczyć spożywanie smażonych potraw. Jednak w przypadkach, kiedy jest to niemożliwe, warto wybrać tłuszcz, który będzie do tego najlepszy. Niestety Polacy wciąż używają do smażenia produktów, które się do tego nie nadają. Co więcej, podczas obróbki w wysokich temperaturach mogą wytwarzać toksyczne związki. Omijaj je z daleka.

Nie wolno na nim smażyć. Dziurawi jelita, sprzyja miażdżycy
Najgorszy olej do smażenia (Licencjodawca, OlgaVolodina2 / 500px)

Smażenie negatywnie wpływa na naszą sylwetkę, gdyż znacząco podnosi kaloryczność potraw, które przygotowujemy. Ten rodzaj obróbki żywności ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, m.in. na układ sercowo-naczyniowy czy pokarmowy - może dziurawić jelita, czyli powodować ich nieszczelność. Chociaż smażone potrawy mają wyjątkowy smak i kuszą nas swoim zapachem, to mogą powodować zgagę, niestrawność, bóle brzucha, uczucie ciężkości na żołądku, odbijanie się i bolesne skurcze jelit.

Ograniczenie smażonych dań jest też kluczowe w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Regularne spożywanie takich produktów wiąże się też z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, który zwiększa ryzyko udaru czy miażdżycy.

A jednak Polakom trudno zrezygnować z tego rodzaju obróbki żywności. Jeśli jednak już zdecydujemy się na smażonego kurczaka, naleśniki, pierogi czy krokiety warto wiedzieć, które tłuszcze nie nadają się do przygotowania potraw w wysokich temperaturach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie wylać olej po smażeniu? Tłuszcz nie powinien trafić do zlewu lub toalety

Do smażenia lepiej nie używać oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Chociaż to doskonały tłuszcz do konsumowania na zimno, gdyż zawiera szereg cennych właściwości prozdrowotnych i jest jednym z głównych składników diety śródziemnomorskiej, to pod wpływem wysokich temperatur mogą się wytwarzać rakotwórcze związki.

Do obróbki w wysokich temperaturach nie nadaje się też olej lniany, chociaż zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Ma niską temperaturę dymienia przez co podczas smażenia nienasycone kwasy przekształcają się w kancerogenne substancje. Lepiej nie smażyć też na oleju z pestek dyń, oleju z ostropestu czy z pestek winogron. Podczas smażenia w toksyczną bombę zamienia się również olej sojowy oraz kukurydziany.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić