aktualizacja 

Samolot wylądował, a oni zaczęli klaskać. Nie ma większego obciachu?

799

Klaskanie w samolocie po lądowaniu weszło Polakom w nawyk. Dziwią się temu czasem pasażerowie z innych państw, ale niekiedy też nasi rodacy korzystający z podróży lotniczych. Postanowiliśmy zapytać Polaków, czy klaskanie w samolocie po lądowaniu uważają za obciach.

klaskanie w samolocie
klaskanie w samolocie (East News, Tomasz Jastrzebowski)

Samolot bezpiecznie wylądował. Nie grożą nam już turbulencje ani żadna katastrofa. Mamy grunt pod nogami i już za chwilę twardo będziemy po nim stąpać. Pozostało nam już tylko czekać, aż załoga otworzy drzwi i wypuści nas na zewnątrz.

I wtedy nagle na pokładzie samolotu rozlegają się brawa.

Dla części podróżnych, zwłaszcza tych cierpiących na awiofobię, oklaski to naturalna reakcja. Odetchnęli z ulgą i chcą podziękować pilotom i załodze samolotu za bezpieczny lot.

Zobacz także: Zobacz też: Usłyszeli huk. Przerażające nagranie z pokładu samolotu

Inni patrzą z zażenowaniem. Lot nie wzbudza u nich takich emocji, traktują go na równi z jazdą pociągiem czy autobusem – a tam nikt przecież nie klaszcze i nie dziękuje maszyniście czy kierowcy za bezpieczny przejazd. Prędzej człowiek jest gotów się wściec, że było kilka minut opóźnienia.

Jak to więc jest naprawdę? Wstydzimy się klaskania po wylądowaniu samolotu czy nie?

W naszym badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna aż 46 proc. pytanych klaskanie po lądowaniu samolotu oceniło pozytywnie (w tym 17 proc. zdecydowanie pozytywnie, a 29 proc. raczej pozytywnie).

Tylko 18 proc. respondentów uważa klaskanie za coś negatywnego (7 proc. ocenia je zdecydowanie negatywnie, 11 proc. raczej negatywnie).

Co ciekawe, dla wielu problem zdaje się nie istnieć. W sumie 20 proc. pytanych stwierdziło, że nie wie o co chodzi. Być może osoby te mało podróżują albo podróżują dużo, ale ze zwyczajem klaskania się nie spotkały. To by mogło oznaczać, że powoli się przyzwyczajamy do latania.

Spora grupa badanych była niezdecydowana – 16 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć, czy klaskanie po lądowaniu samolotu to obciach, czy nie.

A Wy? Uważacie, że powinno się klaskać? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1036 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 5 – 9 lipca 2019 roku.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić