REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 27 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski17.07.19 (10:07)

Samolot wylądował, a oni zaczęli klaskać. Nie ma większego obciachu?

Klaskanie w samolocie po lądowaniu weszło Polakom w nawyk. Dziwią się temu czasem pasażerowie z innych państw, ale niekiedy też nasi rodacy korzystający z podróży lotniczych. Postanowiliśmy zapytać Polaków, czy klaskanie w samolocie po lądowaniu uważają za obciach.
Tomasz Jastrzebowski / East News

Samolot bezpiecznie wylądował. Nie grożą nam już turbulencje ani żadna katastrofa. Mamy grunt pod nogami i już za chwilę twardo będziemy po nim stąpać. Pozostało nam już tylko czekać, aż załoga otworzy drzwi i wypuści nas na zewnątrz.

I wtedy nagle na pokładzie samolotu rozlegają się brawa.

REKLAMA

Dla części podróżnych, zwłaszcza tych cierpiących na awiofobię, oklaski to naturalna reakcja. Odetchnęli z ulgą i chcą podziękować pilotom i załodze samolotu za bezpieczny lot.

Zobacz też: Usłyszeli huk. Przerażające nagranie z pokładu samolotu

Inni patrzą z zażenowaniem. Lot nie wzbudza u nich takich emocji, traktują go na równi z jazdą pociągiem czy autobusem – a tam nikt przecież nie klaszcze i nie dziękuje maszyniście czy kierowcy za bezpieczny przejazd. Prędzej człowiek jest gotów się wściec, że było kilka minut opóźnienia.

Jak to więc jest naprawdę? Wstydzimy się klaskania po wylądowaniu samolotu czy nie?

W naszym badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna aż 46 proc. pytanych klaskanie po lądowaniu samolotu oceniło pozytywnie (w tym 17 proc. zdecydowanie pozytywnie, a 29 proc. raczej pozytywnie).

Tylko 18 proc. respondentów uważa klaskanie za coś negatywnego (7 proc. ocenia je zdecydowanie negatywnie, 11 proc. raczej negatywnie).

Co ciekawe, dla wielu problem zdaje się nie istnieć. W sumie 20 proc. pytanych stwierdziło, że nie wie o co chodzi. Być może osoby te mało podróżują albo podróżują dużo, ale ze zwyczajem klaskania się nie spotkały. To by mogło oznaczać, że powoli się przyzwyczajamy do latania.

Panel Ariadny

Spora grupa badanych była niezdecydowana – 16 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć, czy klaskanie po lądowaniu samolotu to obciach, czy nie.

A Wy? Uważacie, że powinno się klaskać? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1036 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 5 – 9 lipca 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij