o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

ASF w województwie wielkopolskim. Pierwszy potwierdzony przypadek

115
Podziel się

Eksperci potwierdzili, że w powiecie obornickim miał miejsce przypadek zarażenia ASF. To jedna z najgorszych wiadomości, jakie mogli usłyszeć miejscowi rolnicy. W sprawie interweniował poseł Krzysztof Paszyk.

ASF w województwie wielkopolskim. Pierwszy potwierdzony przypadek
W powiecie obornickim miał miejsce pierwszy przypadek zarażenia ASF (Unsplash.com, Donald Teel)
bDTWeMJh

Jak informuje portal "eOborniki", zarażony dzik dwa tygodnie temu zderzył się z autobusem. Martwe zwierzę zostało przebadane pod kątem ASF. Teraz nadeszły wyniki testów, z których wynika, że osobnik był zarażony.

ASF w województwie wielkopolskim. Interweniuje poseł Krzysztof Paszyk

Błażej Pacholski, członek Komisji rolnictwa przy Radzie Miejskiej w Obornikach, wyraził zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Obawia się, że zagrożenie wywołane ASF znacząco odbije się na dochodach rolników.

Hodowcy świń mogą się w tej sytuacji spodziewać kolejnych obniżek cen. Straty będą ogromne, bo już teraz dopłacają 100 zł do każdego sprzedanego tucznika – cytuje Pacholskiego portal "eOborniki".
bDTWeMJj

Według ustaleń portalu "eOborniki" w związku z sytuacją powiecie zostaną wprowadzone strefy ochronne. Na interwencję zdecydował się również poseł Krzysztof Paszyk. Jak poinformował na Twitterze, wystąpił z interwencją poselską do Ministra Rolnictwa.

Dziś wystąpiłem z interwencją poselską do Ministra Rolnictwa w sprawie pilnej potrzeby zapewnienia ochrony hodowli trzody chlewnej w powiecie obornickim przed ASF – potwierdził Krzysztof Paszyk na Twitterze.
bDTWeMJp

ASF – co to jest, zagrożenie dla ludzi

ASF to skrót do angielskiego określenia "african swine fever", czyli afrykański pomór świń. Pod nazwą kryje się wirusowa choroba świń o ostrym przebiegu oraz wysokiej śmiertelności.

W przypadku ASF źródło zakażenia stanowią chore dzikie lub domowe świnie. Wirus może przenosić się również przez ukąszenie kleszcza. Najskuteczniejszą formą ochrony jest bioasekuracja, czyli ograniczenie rozprzestrzeniania się zarazy w obrębie danego obszaru. Zarażone zwierzęta lub takie, u których wystąpiło podejrzenie choroby, są zabijane.

bDTWeMJq

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, ASF nie jest groźny dla ludzi. Nie są oni wrażliwi na zakażenie wirusem, więc choroba nie stanowi ryzyka ani dla ich zdrowia, ani życia.

Zobacz także: Zobacz też: Na wsi szaleją dwa wirusy. "Państwo jest bezsilne"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTWeMJK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(115)
Jaśko
7 miesięcy temu
Wygasić Kopalnie, Wygasić rolników, Wygasić turystykę, Wygasić transport ciężarowy. W tym na razie jesteśmy bezkonkurencyjni. Na końcu wygasić życie... Już nikt nie chce leczyć. Opamiętajcie się. W imię czego !!!! Wyrok brzmi DEPOPULACJA.
Wilkowiecko
7 miesięcy temu
Poprzedni ujawniony przez rząd afrykański pomór świń świń również był zatrważający. Jednego dzika leśnicy znaleźli zamarzniętego w środku lata na polu u rolnika a kolejnego zamarzniętego odnaleziono wiszącego na wysokim drzewie. Po ich ujawnieniu wybito kilkaset hodowli a w tym samym czasie na granicy stały już TIR-y z wieprzowiną!!!!!
Beznick
7 miesięcy temu
Pokażcie mi tego rolnika który dopłaca do interesu😂😂😂. Jeszcze nie widziałem biznesu który trwa i do którego się dopłaca, a tym bardziej takiego rolnika
bDTWeMJL
MOHER
7 miesięcy temu
NATURA DOKONUJE SELEKCJI,A CZŁOWIEK STAJE SIE BEZRADNY.
Przypomnienie
7 miesięcy temu
Pamiętam, że jeszcze za rządów PO-PSL, pojawiały się w mediach informacje o ASF zbliżającym się ze wschodu do Polski. Minęło chyba ponad rok i pojawił się przy wschodniej granicy. Co zrobił ówczesny rząd, co zrobiła UE, aby zapobiec pandemii ASF? Nic !!! Dopiero teraz myślą o stawianiu płotów. Czy nie łatwiej byłoby postawić barierę wzdłuż Bugu, gdy wirus był jeszcz dość daleko od wschodiej granicy? Na pewno trzeba było to zrobić. Ale to wymaga perspektywicznego myślenia i przede wszystkim zajmowania się problemami dnia codziennego. Widać, że politcy nie dorośli do tego; najlepiej im wychodzi mielenie ozorami przed kamerami.
Najnowsze komentarze (115)
Buli
7 miesięcy temu
Dlaczego piszą, że pierwszy taki przypadek, a nie ostatni. Dlaczego wszyscy bawią się w katastroficzne proroctwa?
umu
7 miesięcy temu
Ale nas Ruscy z Białorusią urządzili. Płoty nie pomogły w sytuacji -gdy padlinę zarażoną przerzucali do Polski.
wielebny
7 miesięcy temu
Przyroda zaczyna się bronić przed nadmierną eksploatacją zwierząt przez człowieka.W niedalekiej przyszłości,a będzie to jeszcze w tym stuleciu,że będziemy zmuszeni do rezygnacji ze spożywania mięsa zwierząt
orwell
7 miesięcy temu
A może dzik zaraził się od autobusu,czy autobus też przebadano?
Nick
7 miesięcy temu
Gratuluję tłumaczenia. Od kiedy fever to pomór?
Grypa
7 miesięcy temu
wiru to wirus, wystrzelać wszystkich nosicieli.
Żal
7 miesięcy temu
Ciekawe interesy robia rolnicy. Narazie doplacaja sto zlotych ale daza do tego ze doplacac dwiescie. Normalnie zloty interes.
!!!
7 miesięcy temu
Niech podziękują obrońcom dzików.
bDTWeMJD
emerytka
7 miesięcy temu
Dziki żywią się jedzeniem ludzi, chodzą po osiedlach, straszą dzieci i nic z tym rząd nie robi. Nie odstrzelamy, to przynajmniej szczepmy.
leśniczy
7 miesięcy temu
strój w którym pokocha nas przyroda... na rande wu i do kryjówki myślę że raz rozumie po drugim w asyście przewodnika po okolicznym miejscu zwanym zo.o 1
las
7 miesięcy temu
wiadomo ci wszyscy którzy mieszkają blisko otoczenia wśród zwierzyny mogą lub są już zakaźnie chorzy lepiej trzymać się z daleka... grozi poważnym stanem ciężkim już
Mmm
7 miesięcy temu
Jakoś mi was nie żal. Gdy wirus pojawił się na Podlasiu krzyczeliście żeby nas odizolować od reszty Polski a o pomocy nie było mowy. Teraz karma do was wraca...
Jola
7 miesięcy temu
A wybicie dzików to coś da i tak co parę lat i wielki koszt utylizacji nie lepiej wynaleźć lek na tą chorobę dla zwierząt
KX1
7 miesięcy temu
Metoda na zabicie naszej gospodarki ...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić