Naklejka na drzwiach przychodni w Szczecinie. Niektórych rozwścieczyła

362

"Czasem oczywiste rzeczy trzeba mówić wielokrotnie" - mówi szczeciński lekarz Jacek Bujko o tęczowych naklejkach, które pojawiły się przed wejściem do przychodni, w której pracuje. Jak mówi, to sygnał wsparcia dla osób, które czują się wykluczone. Pomysł wywołał oburzenie polityków z Solidarnej Polski.

Naklejka na drzwiach przychodni w Szczecinie. Niektórych rozwścieczyła
Przychodnia w Szczecinie wita pacjentów tęczą LGBT (Google Maps, Facebook)

Specjalne naklejki pojawiły się na drzwiach Przychodni Szczecińskiej na ulicy Generała Maczka w stolicy Zachodniego Pomorza. Przedstawiają one tęczową flagę i są podpisane: "Tu jesteś u siebie, bo miłość nie wyklucza". Mają w ten sposób wesprzeć osoby LGBT+, które chciałyby skorzystać z usług przychodni.

Lekarz wspiera osoby LGBT+

Pomysł spotkał się z pozytywnymi opiniami, ale pojawiały się też krytyczne głosy. Znany ze swoich homofobicznych poglądów polityk Solidarnej Polski Dariusz Matecki napisał: "Od kiedy idąc do lekarza, ktoś dzieli ludzi ze względu na to, z kim sypiają? Tolerancja 'na siłę' powoli staje się dyskryminacją".

Lekarz Jacek Bujko powiedział "Gazecie Wyborczej", że problem jest poważny. Brak akceptacji w niektórych kręgach dla osób LGBT powoduje, że mają duży opór przed ujawnianiem się, także przed lekarzem, a to może spowodować szkody zdrowotne.

Mam pod opieką pacjentów niebinarnych, czyli nieidentyfikujących się jednoznacznie z taką typową płcią męską czy żeńską. Mam pod opieką osoby, które mają orientację homoseksualną albo biseksualną. Opiekuję się pacjentami po tranzycji płciowej, czyli po operacji zmiany płci - powiedział "Gazecie Wyborczej".
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wsparcie jest ważne

Jak dodaje lekarz, nienawiść społeczeństwa doprowadza takie osoby do lęków czy nawet samobójstw. Takie wsparcie jest ważne zwłaszcza dla młodych, nastoletnich pacjentów, ponieważ są w burzliwym okresie kreowania się psychiki i kształtowania się tożsamości płciowej.

Nastolatki są wrażliwe emocjonalnie i ważne, by osoby, które mogą czuć się wykluczone, prześladowane dostawały sygnały wsparcia - mówi Bujko.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Zobacz także: Kuriozalne zachowanie radnej PiS ze Starego Sącza. "Hańba"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić