Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Telefon od "straży granicznej"? Natychmiast się rozłącz

2

Trzeba być bardzo czujnym, bo oszuści co rusz stosują nowe sztuczki, które pozwalają im na uzyskiwanie rozmaitych korzyści. Okazuje się, że obecnie podszywają się pod straż graniczną. Jak wyglądają fałszywe rozmowy i jak zachować się wtedy, gdy mamy podejrzenie, że po drugiej stronie jest oszust?

Telefon od "straży granicznej"? Natychmiast się rozłącz
Polacy otrzymują telefony od "straży granicznej". To oszustwo! (Getty Images, Copyright Tim Robberts 2022)

Regularnie mówi się o rozmaitych oszustwach. Najpopularniejszy jest phishing, który polega na wyłudzaniu różnych informacji czy też pieniędzy poprzez wiadomości e-mail czy też SMS.

Jest jednak również coś takiego jak vishing. W tej sytuacji mamy do czynienia z wyłudzaniem pieniędzy lub danych osobowych podczas rozmów telefonicznych. Ruszyła kolejna odsłona tego typu przestępstw - oszuści podają się za straż graniczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Burze dały o sobie znać w części Polski. Majówka z gradem na nagraniach

Przed takim procederem ostrzega Niebezpiecznik. Na czym polegają działania przestępców? Okazuje się, że potencjalne ofiary otrzymują telefon, po odebraniu którego w pierwszej kolejności słyszą komunikat w języku angielskim. Oszuści informują, że są strażą graniczną i przekazują wiadomość o nielegalnej przesyłce, którą ktoś nam wysłał. Donoszą, że pochodzi z innego kraju.

Oszustwo na straż graniczną

Później jesteśmy proszeni o naciśnięcie "1", by zostać przekierowanym do "funkcjonariusza". Wtedy dochodzi do połączenia z oszustem. Straszy on konsekwencjami prawnymi, jednocześnie informując o konieczności uiszczenia grzywny. W tym celu prosi o dane naszej karty płatniczej.

Jeżeli ktoś da się nabrać, po chwili może stracić mnóstwo pieniędzy. Właśnie dlatego trzeba być bardzo czujnym.

Co zrobić w przypadku odebrania podejrzanego telefonu? Najlepiej natychmiast się rozłączyć. Następnie można zweryfikować dane połączenie czy wiadomość w zaufanych źródłach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić