aktualizacja 

Co się dzieje z Europą? Ta mapa pokazuje to dobitnie

93

Nad Europę docierają masy mroźnego, arktycznego powietrza. Północna i wschodnia część Starego Kontynentu walczy z ekstremalnie niską temperaturą i niezwykle intensywnymi opadami śniegu. Zupełnie inaczej jest na wschodzie i na południu. Ta mapa najlepiej obrazuje skrajności!

Co się dzieje z Europą? Ta mapa pokazuje to dobitnie
Czy ekstremalnie silne mrozy opanują Polskę? (Facebook, Pixabay)

Kolejne obszary Europy wchodzą pod panowanie syberyjskich mrozów. Skrajnie niska temperatura opanowała już Półwysep Skandynawski, europejską część Rosji oraz Litwę, Łotwę i Estonię.

Najniższe wskaźniki pokazują nawet -39 stopni Celsjusza. W Norwegii i Szwecji pokrywa śnieżna jest tak duża, że utrudnia normalną komunikację i podróże samochodem. Dobitnie pokazują to m.in. zdjęcia opublikowane na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie drżą przed zimą? Ekspert o kluczowym elemencie
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Zgoła inna sytuacja panuje na południu Starego Kontynentu. W Hiszpanii, Portugalii, we Francji czy we Włoszech zanotowano 15 stopni Celsjusza na plusie! Oznacza to, że różnica między najniższą i najwyższą temperaturą wynosi około 45 stopni.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak będą wyglądały najbliższe dni w Polsce?

Najbliższe prognozy pogody wskazują, że do Polski napływają chłodne masy powietrza, zresztą temperatura na wschodzie naszego kraju już spadła do -6 stopni Celsjusza. Czy musimy obawiać się temperatury znacznie poniżej -10 stopni Celsjusza?

Pod koniec tygodnia zimna masa powietrza z północy zacznie się rozprzestrzeniać w kierunku południowym nad obszarem naszego kraju. Tak silny mróz jak na północy i wschodzie kontynentu nam na razie nie grozi - informuje meteorolog, Rafał Maszewski.

Specjaliści podkreślają, że spadek temperatury poniżej -20 stopni jest zjawiskiem wykraczającym poza normy. Od listopada tego typu warunki termiczne zdarzają się jednak często m.in. na Półwyspei Skandynawskim. Chłodny front dotrze najpewniej również na południe Europy. We Włoszech i Hiszpanii trwają już przygotowania do śnieżycy.

Autor: MAL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić