Materiał Sponsorowany przez BUKI School | 

Koszty korepetycji z matematyki w nowym roku szkolnym

W obecnych, niepewnych czasach, biorąc pod uwagę bardzo wysoką inflację, wiadomym jest, że ceny produktów i usług zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Nie inaczej jest z rynkiem korepetycji, który po pandemii uległ gruntownym przemianom. Przede wszystkim coraz częściej lekcje prywatne udzielane są zdalnie, za pomocą urządzeń umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Jak wiadomo, generalnie zdalne prowadzenie lekcji powinno obniżać ich koszty. Czy tak się jednak stanie? W niniejszym artykule zostanie przedstawione, ile będzie kosztować godzina korepetycji z matematyki. Dlaczego akurat matematyka? Jest to z pewnością jeden z przedmiotów sprawiających uczniom najwięcej trudności. Ponadto znajomość matematyki niejako wywiera wpływ na umiejętność szybkiej nauki języków obcych, czy też na pamięć i koncentrację.

Koszty korepetycji z matematyki w nowym roku szkolnym
(materiały partnera)

Czynniki wpływające na ceny korepetycji

Przede wszystkim koszt lekcji prywatnych jest uzależniony od kwalifikacji korepetytora. Student matematyki z subiektywnie małym doświadczeniem w edukacji zażąda mniejszego wynagrodzenia za godzinę lekcji, aniżeli nauczyciel z wieloletnim stażem.

Po drugie, niewątpliwie na cenę wpływa okoliczność wymieniona już na wstępie – czy korepetycje są udzielane w formule stacjonarnej, czy też zdalnie. Obecnie nieco tańsze są lekcje zdalne, co powiązać należy z brakiem konieczności wynajmu odpowiedniego lokalu przez korepetytora (o ile takowy wynajmuje, czy też brakiem potrzeby dojazdu z i do miejsca ich odbywania. Różnice w cenach są jednak marginalne, wobec czego wybierając daną formułę warto kierować się własnym wyborem.

Kolejnym czynnikiem, który należy wymienić, jest etap nauczania. Inne są ceny lekcji udzielanych dzieciom uczęszczającym do szkoły podstawowej, a inne licealistom przygotowującym się do matury. Zasada jest taka, iż im wyższy etap edukacji, tym wyższe są ceny, przy czym wcale nie zatrzymują się na szkole średniej. Obecnie coraz częściej nawet studenci poszukują pomocy specjalistów nawet w bardzo niszowych dziedzinach matematyki.

Na ceny wpływa również rodzaj korepetycji – mogą być indywidualne lub grupowe. Bez wątpienia lekcje indywidualne są droższe, aczkolwiek uczeń zyskuje pewność, że nauczyciel skupi się wyłącznie na nim i poświęci mu cały przewidziany czas.

Ostatnim z elementów wpływających na koszty korepetycji z matematyki jest sytuacja na rynku lokalnym. W obecnych czasach, w małych ośrodkach miejskich lekcje mogą być nawet znacznie droższe niż w dużych miastach, gdyż po prostu popyt znacznie przewyższa podaż. Brak jest nauczycieli matematyki udzielających lekcji prywatnych. Co prawda lekarstwem na ten stan rzeczy są korepetycje online, które umożliwiają uczęszczać na zajęcia na odległość.

Średnie ceny korepetycji z matematyki

Średnia cena korepetycji z matematyki w 2023 r. jest rekordowo wysoka i oscyluje w granicach 80 zł. Jest to cena uśredniona – bez względu na etap edukacji, czy też lokalizację lekcji. Biorąc pod uwagę inflację oraz podwyżki wynagrodzenia minimalnego, należy przewidywać, że w nowym roku szkolnym ceny będą stale rosnąć i średni koszt godziny lekcji z matematyki wyniesie około 90 złotych.

Jak wskazano w poprzedzającym rozdziale, na ceny lekcji z matematyki wpływ mają przede wszystkim etap edukacji – przykładowo korepetycje z matematyki dla studentów mogą kosztować nawet 300 złotych za godzinę! Dla uczniów szkół podstawowych rzadko z kolei przekraczają kwotę 50 złotych. Im bardziej więc specjalistyczna wiedza jest potrzebna do nauczania, tym drożej.

Ponadto wpływ wywiera również lokalizacja – zasadą jest, że w dużych miastach korepetycje są droższe. Wyjątkiem są sytuacje, w których na prowincji po prostu jest niedobór nauczycieli matematyki udzielających lekcji prywatnych. W tym wypadku ceny mogą osiągać wręcz zawrotne poziomy 150 złotych za godzinę.

Lekcje online są nieznacznie tańsze, aniżeli stacjonarne. Generalnie nie uwzględnia się zmniejszenia innych kosztów – dojazdów i wynajmu pomieszczenia. Stąd od indywidualnych preferencji ucznia powinno zależeć, którą formułę wybierze.

Dodatkowe koszty ponoszone przez ucznia

Do kosztów korepetycji należy doliczyć również koszty materiałów potrzebnych do nauki, dojazdów – w przypadku lekcji stacjonarnych, czy też koszty subskrypcji programów wykorzystywanych przy lekcjach odbywanych online. Warto jednak zauważyć, iż są to koszty marginalne w stosunku do samych lekcji. Materiały, które zazwyczaj są dość drogie, zazwyczaj są udostępniane przez nauczycieli.

Podsumowanie

Celem podsumowania warto powtórzyć, że ceny korepetycji z matematyki w nowym roku szkolnym ulegną podwyższeniu. Nie powinno to jednak powodować żadnego zdziwienia – biorąc pod uwagę inflację i rosnące wynagrodzenia jest to zjawisko całkiem normalne. Oczywiście na ceny lekcji wpływ mają m.in. lokalizacja, etap edukacji, czy też chociażby doświadczenie i wykształcenie korepetytora lub formuła lekcji. Niezależnie jednak od kosztów, warto korzystać z usług korepetytorów z matematyki, gdyż jest to przedmiot szczególnie ważny, którego zrozumienie będzie procentować na dalszych etapach edukacji i w życiu dorosłym. Zachęcić również należy do odwiedzenia strony BUKI School, na której można zapoznać się z ofertą zajęć z matematyki dla uczniów niemal w każdym wieku.

Materiał Sponsorowany przez BUKI School
Autor: Artykuł Sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić