W ciąży jesz za dwóch? Lepiej uważaj

10

Badania nie pozostawiają wątpliwości: przejadanie się w ciąży zwiększa ryzyko otyłości u dzieci, zanim osiągną dziesiąty rok życia.

W ciąży jesz za dwóch? Lepiej uważaj
(Shutterstock.com, shutterstock.com)

Ciąża nie daje zielonego światła na pochłanianie ogromnych ilości jedzenia. Naukowcy udowodnili, że zbyt duże przybieranie na wadze w błogosławionym stanie może prowadzić do otyłości potomka w przyszłości. Matka ponadto "przekazuje" swojemu dziecku niezdrowe nawyki żywieniowe.

Ryzyko otyłości występuje również u dzieci, które urodziły się z normalną wagą. Amerykanie z Kaiser Permanente Centre for Health Research badali ponad 24 tys. matek i ich potomstwo przez 10 lat. Jako noworodki miały idealną wagę, jednak stan matek w ciąży wpłynął również na przyszłość dzieci.

Kiedy kobiety mają podwyższony poziom cukru we krwi i przybierają na wadze podczas ciąży, zmienia to metabolizm dziecka, niejako "piętnując" je otyłością w dzieciństwie. Nie do końca wiemy, jak działa ten mechanizm, ale wydaje się, że dziecko przystosowuje się do "przejedzonego" środowiska - powiedziała stojąca na czele badań dr Teresa Hillier, cytowana przez "Daily Mail".

Apetyt matki to niejedyna przyczyna otyłości dziecka. Powoduje ją wiele elementów, np. rezygnacja z karmienia piersią, złe odżywianie i brak ruchu. Jednak są to czynniki behawioralne i środowiskowe, na które mamy wpływ. W łonie matki natomiast następują zmiany na poziomie komórkowym, które zostaną już na zawsze. Może warto o tym pomyśleć, kiedy swój apetyt będziemy tłumaczyli potrzebami dziecka.

Bartosz Nowak

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić