Tajemnicze zjawisko znów pojawiło się w Tatrach. "Trzymać się z daleka"

28

Na grupie Tatromaniacy opublikowano zdjęcia bardzo nietypowego zjawiska. Ogrom larw zbity w grupkę poruszał się między kamieniami niczym wąż, wijąc się i przyciągając uwagę. Jeżeli są to korowodki dębowe, to trzeba trzymać się z daleka - przestrzegła jedna z interanutek. Takie zjawisko znane jest jako pleń.

Tajemnicze zjawisko znów pojawiło się w Tatrach. "Trzymać się z daleka"
W Tatrach zaobserwowano bardzo rzadkie zjawisko, fot. Janusz Maniak (Facebook, Wikimedia Commons)

Jak przekazała autorka wpisu, wijące się w całej grupie larwy, zostały zaobserwowane na Polanie Olczyskiej. Wśród komentujących od razu padły podejrzenia, że mogą to być korowódki dębówki. Larwy tych motyli bardzo często wędrują "gęsiego" a dotknięcie ich "włosków", którymi są pokryte, może skończyć się bardzo niebezpiecznie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

"Włoski" te są intensywnie parzące, mogą wywołać silne podrażnienie skóry oraz błon śluzowych, a czasem także - do wstrząsu anafilaktycznego.

Jednak w tym przypadku nie ma raczej powodów do obaw, gdyż to nie korowódka dębówka, a pleń, zwana także robakiem hufcowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężna fala upałów w Grecji. "Mały lockdown" przez ekstremalne temperatury

Pleń - tajemnicze zjawisko. Nikt nie jest do końca pewien, po co istnieje

Pleń jest jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk, jakie występują w przyrodzie. To pełzająca masa, na jaką składa się tysiące maleńkich larw muchówki z gatunku ziemiórki pieniówki.

Zobaczyć pleń można niezwykle rzadko, a naukowcy do dzisiaj nie wiedzą, co jest przyczyną wędrówek larw.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Po raz pierwszy pleń miała zostać zanotowana przez zoologa związanego z Gryfowem Śląskim i Jelenią Górą, Caspara Schwnckfelda. Opisał ją w wydanej w 1603 r. pracy "Theriotropheum Silasiae", która miała opisywać faunę śląska.

Pleń - wierzenia i przepowiednie

Niektórzy uznawali pleń za zapowiedź nieszczęścia. Na obszarach górzystych górale mieli ją zbierać, suszyć i święcić a następnie rozsypywać w stodołach o stajniach, czym mieli zapewnić sobie dobrobyt.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Napotkana w naturze pleń wijąca się ku północy miała być zapowiedzią dobrych zbiorów.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić