o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Pracownicy TVP mają dość. Napisali list do prezesa... Kaczyńskiego

679
Podziel się

Związek zawodowy Związkowa Alternatywa wysłał list do prezesa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie warunków pracy w Telewizji Polskiej. Wymagają odejścia od tzw. umów śmieciowych. "Za rządów Pana partii stabilność zatrudnienia zmniejszyła się" - piszą związkowcy.

Pracownicy TVP mają dość. Napisali list do prezesa... Kaczyńskiego
Związkowcy piszą do prezesa PiS w sprawie śmieciówek w TVP (Getty Images)
bESiMCER

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa od kilku miesięcy nagłaśnia temat dotyczący warunków zatrudnienia w Telewizji Polskiej. Najwięcej pytań wzbudzają umowy pracowników. Według danych związku większość pracowników jest zatrudniana na podstawie tzw. "umowy śmieciowej", czyli mają umowę o dzieło lub umowę zlecenia. Wykonują przy tym stałą pracę na etat.

W związku z tym związkowcy wystosowali list do prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Wicepremier i inni przedstawiciele tego ugrupowania wielokrotnie zapowiadali "walkę z umowami śmieciowymi". Zdaniem związkowców, jest to "kolejna deklaracja, z którą nie wiążą się żadne konkretne działania".

Co więcej, za rządów Pana partii w wielu branżach stabilność zatrudnienia zmniejszyła się - mówi Piotr Szumlewicz, lider Związkowej Alternatywy.
bESiMCET

Pracownicy muszą przyjść na samozatrudnienie

Szumlewicz podkreśla, że Telewizja Polska początkowo rzeczywiście zaczęła odchodzić od umów o dzieło. Kilka tygodni temu zdecydowała, że wszyscy zatrudnieni na umowę o dzieło muszą przejść na samozatrudnienie. Natomiast zaraz po tym zaproponowano współpracownikom podpisanie... umowy o dzieło ze specjalnie utworzoną firmą.

Według danych związku, w Telewizji Polskiej skala śmieciowego zatrudnienia w ostatnich tygodniach wzrosła. "Wobec wielu pracowników narodowy nadawca wymusza samozatrudnienie z zakazem konkurencji, chociaż zgodnie z prawem powinni mieć etaty. TVP ma też wiele kontraktów z firmami zewnętrznymi, które oferują niskopłatne umowy cywilnoprawne, na dodatek pobierając od nich prowizję" - mówi Szumlewicz.

bESiMCEZ

Apel do Kaczyńskiego

Związek zawodowy apeluje do Jarosława Kaczyńskiego o sprawdzenie warunków pracy, jakie są w instytucjach publicznych i spółkach skarbu państwa szczególnie pod kątem przestrzegania Kodeksu pracy. Związek wymaga też dymisji wszystkich osób na kierowniczych stanowiskach, które narzucają tzw. "śmieciówki" i "promują niestabilne zatrudnienie".

Czekamy na konkrety. Ma Pan szansę pokazać, na ile wiarygodne są Pana deklaracje - pisze w liście Szumlewicz.
bESiMCFa

TVP odpiera zarzuty

Telewizja Polska poinformowała portal Wirtualnemedia.pl, że zarzuty dotyczące zawierania umów "śmieciowych" są nieprawdziwe. Jak przekazuje Centrum Informacji Telewizji Polskiej, wszystkie umowy są oskładkowane i zawierane "zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa". Zdaniem TVP, na rynku medialnym umowy cywilnoprawne są bardzo częstym zjawiskiem.

W Telewizji Polskiej mamy do czynienia z pracą twórczą, autorską, a jej charakter jest unikatowy i specyficzny oraz trudny do zrozumienia przez osoby niezwiązane z rynkiem telewizyjnym - przekazuje TVP.

bESiMCFb

TVP dodaje, że nie mogło dojść do żadnych nieprawidłowości, ponieważ spółka jest regularnie kontrolowana. Ostatnią kontrolę TVP w zakresie zlecania produkcji podmiotom zewnętrznym w latach 2015-2020 przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli w 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESiMCFu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(679)
Holly Yarosła...
5 miesięcy temu
zaraz po tym zaproponowano współpracownikom podpisanie... umowy o dzieło ze specjalnie utworzoną firmą. to JEST na miarę gruba nitką kumoterstwo. pamiętacie jak pis zniszczył stadniny? tak samo będzie z TVP dzięki lamusom z PIS
Tomas
5 miesięcy temu
Jak się nie podoba to panowie za Odrą czekają na was. Zmywak stoi otworem. A szparagi same się nie zbiorą.
Qłazimodo
5 miesięcy temu
Nie ubliżając Pracownikom zatrudnionym w sektorze Oczyszczania Miast, Gmin i Wsi ze " śmieciarzami" tylko umowy śmieciowe , więc nie nażekajcie ze jesteście robieni w druta.
bESiMCFv
qwark
5 miesięcy temu
Ani trochę nie jestem w szoku, pośrednictwo pracy powinno być zakazane gdyż jakby nie patrząc jest to kradzież lub wyzysk. Albo zamiast robić 3lata pod pośrednika niech wezmą jednorazowo tysiąc za kontrakt i do widzenia a nie wypijanie pracownika ile się da
John
5 miesięcy temu
Pani Hołecka nie narzeka za sianie propagandy że Niemcy nam zazdroszczą gospodarki a Jarek to przystojniak dostaje 40 tys miesięcznie
maker
5 miesięcy temu
A to oni dopiero teraz odkryli, że przepisy które Pis narzuca wszystkim dookoła samego Pisu nie dotyczą? Siedzą w samym środku tego szamba i jeszcze się nie zorientowali jak to wszystko funkcjonuje? No normalnie brawo Sherlocki jedne... :)
spat
5 miesięcy temu
To oni już nie mają do kogo pisać??? Widać właśnie jakie znaczenie w Polsce na prezydent i premier skoro dla pisowskiej czeredy tylko ten starzec jest królem.
edi
5 miesięcy temu
A do kogo mają się zwrócić? Przecież pan prezes PiSu jest też prezesem TVP i rządzi krajem,bo Duda jest tylko marionetkąm
Emigrant
5 miesięcy temu
Najważniejsze, że ekipa Wiadomości z Danką Koreanką na czele jest na umowie o pracę i dopóki będą wychwalać Słońce narodu Kurski ich nie zwolni.
Jasiu
5 miesięcy temu
Cóż, w mediach gadzinowych (termin znany od II WŚ) praca jako taka nie istnieje. Są tylko: indoktrynacja, oszustwo, niedomówienia, sianie nienawiści itp. A wszystko to ładnie ujęte --propaganda--. A to nie jest praca. To zwykła podIość.
mmm
5 miesięcy temu
wstydu nie macie? pracujecie w TV reżimowej. nawet za Jaruzela przyzwoici dziennikarze i obsługa odchodzili z pracy (choć nie było alternatywnych TV). a wy się sprzedaliście. to gęby w ciupe i brać kasę, póki dają. na współczucie nie zasługujecie. jesteście śmieciami, to i umowy śmieciowe.
Lala i Po
5 miesięcy temu
Skończyć z abonamentem TV i przestaną podskakiwać.
burak
5 miesięcy temu
Panie lider Związkowej Alternatywy Szumlewicz, wystosujcie lepiej wniosek o likwidację śmieciowych informacji przez wszystkie telewizje, nie tylko przez TVP. Wystosujcie pismo do dziennikarzy o rzetelność dziennikarską, w przekazywaniu prawdziwych informacji a nie propagandowych. Zróbcie to panie lider Szumlewicz, w imieniu zdrowo myślących Polaków.
bESiMCFn
lap namor
5 miesięcy temu
Ciekawe, czy pojda na etat za trzy tysiace?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić