Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Sonia Stępień
Sonia Stępień| 
aktualizacja 

Polacy obrzydzeni. Właściciele klubu nocnego przekroczyli wszelkie granice

786
Podziel się:

Szampan w butelkach z hitlerowskimi symbolami, kelnerzy w nazistowskich mundurach i wielka swastyka wśród kwiatów wiśni na ścianie – tak wygląda jeden z popularnych klubów nocnych w Osace. Polacy mieszkający w Japonii nagłaśniają sprawę i wzywają rodaków do działania.

Polacy obrzydzeni. Właściciele klubu nocnego przekroczyli wszelkie granice
Motywem przewodnim jednego z japońskich klubów nocnych jest nazizm (Instagram)

"Host clubs" to popularny w Japonii typ klubu, w którym elegancko ubrani młodzi mężczyźni zabawiają panie. Wchodząc do klubu, klientka otrzymuje "menu" ze zdjęciami "hostów" - panowie oferowani są jak drinki czy dania. W przypadku klubu Unfair w Osace kobiety wybierają towarzysza spośród… żołnierzy Wehrmachtu.

Nazizm motywem przewodnim klubu w Osace

W sieci można znaleźć zdjęcia obsługi klubu w dopasowanych nazistowskich mundurach, wielkich swastyk na ścianach i butelek z alkoholem z etykietami ze swastykami. Obsługa lokalu dumnie pozuje wśród hitlerowskich symboli, a klub wydaje się cieszyć dużą popularnością. Lokal zlokalizowany jest w modnej dzielnicy Osaki, znanej z drogich i chętnie odwiedzanych host i hostess clubów.

Polacy reagują

Informacja o nazistowskim klubie pojawiła się w weekend na Reddicie i lotem błyskawicy obiegła media społecznościowe. Szybko została wyłapana przez Polaków mieszkających w Japonii, którzy apelują teraz do rodaków, by nagłaśniali sprawę i zgłaszali ją do polskiej ambasady w Tokio oraz ambasady Izraela w Polsce.

Potrzebuję waszej pomocy. Host club w Osace z premedytacją wykorzystuje symbol nazistowskiej swastyki jako motyw przewodni swojej działalności. Musimy to nagłośnić i zgłosić wszędzie gdzie się da! – napisała na Facebooku polska youtuberka mieszkająca w Japonii.

Japończycy nie wiedzą, czym jest Holokaust?

Portal o2 skontaktował się z Polką, która ukończyła japonistykę na UW i od ponad 5 lat mieszka w Japonii. Anna Roszkowska jest zdania, że powodem wykorzystywania nazistowskich symboli w host clubie może być fakt, że wiedza na temat II wojny światowej jest w Japonii ograniczona. Jak powiedziała, zatrudniani w tego typu lokalach hości często mają bardzo ubogą edukację, niektórzy są przyjmowani do pracy bez skończonego liceum.

Mam wrażenie, że wynika to z braku edukacji i obojętności. Młodzi Japończycy często nie znają dobrze historii i nieintencjonalnie nawet mogą się fascynować takimi symbolami albo ich używać - Polka powiedziała o2.

Pani Ania oraz jej znajomi mieszkający w Japonii aktywnie nagłaśniają sprawę i udostępniają zdjęcia z klubu Unfair na różnych platformach internetowych oraz grupach dla ekspatów. Pod jednym z jej postów głos zabrał mężczyzna, który opowiedział o swojej wycieczce z żoną Japonką do Auschwitz. Był zdziwiony, gdy partnerka zapytała go, czym jest komora gazowa.

Nie tylko nigdy nie słyszała o Auschwitz, nigdy nie słyszała o Holokauście. Ani w szkole, ani w książkach czy czasopismach, ani w telewizji. Nie mówię, że ma takie samo doświadczenie jak każdy inny Japończyk, ale jestem pewien, że nie jest też jedyna - napisał mężczyzna.

Nazistowskie mundury jako cosplay

W komentarzach pod zdjęciami z Unfair niektórzy internauci usprawiedliwiali działanie klubu, m.in. tłumacząc, że w Japonii uniformy nazistowskie są "modne" i stanowią swego rodzaju cosplay, czyli popularne w tym kraju przebranie. Jedna z osób podzieliła się w komentarzu zdjęciem Japończyka, który spacerował po ulicy w pełnym nazistowskim mundurze.

Jednocześnie wielu Japończyków dostrzega, że brak wiedzy na tak istotny temat jest poważnym problemem i próbuje zwiększyć świadomość swoich rodaków. "Moja żona, która jest Żydówką, i ja - Japończyk, jesteśmy głęboko zaangażowani w podnoszenie świadomości i edukacji o Holokauście w Japonii" - napisał jeden z internautów na facebookowej grupie dla migrantów.

Z pewnością każdy spotyka wielu Japończyków, którzy albo nigdy o tym nie myśleli, albo są nieugięci, że Japonia nie zrobiła nic złego wobec Żydów. Problem polega na sile kultury wstydu "haji", która została narzucona społeczeństwu po wojnie. To martwy punkt dla japońskiego społeczeństwa. Ponieważ nigdy nie byli jawnie antysemitami, naprawdę trudno im zrozumieć, że ich przywódcy przyczynili się do Holokaustu, wspierając nazistów - dodał Japończyk.

"Odpowiedzialny jest program nauczania w Japonii"

Sprawę skomentowała na Twitterze także polska dziennikarka pracująca w "The Japan Times" i mieszkająca w Jokohamie, Magdalena Osumi.

Brak mi słów. To przerażające. Mam tylko nadzieję, że zobaczę międzynarodowy szok i gniew, które sprawią, że ci ludzie zastanowią się nad tym, co robią. I umieszczą więcej informacji na temat Holokaustu w programach nauczania japońskich szkół - napisała w poście.

W rozmowie z o2 dziennikarka stwierdziła, że jako Polka i Europejka jest zdegustowana takim "serwisem," jaki właściciele klubu z Osaki próbują oferować i promować. Ona również jest zdania, że przyczyną tej sytuacji jest dawkowanie wiedzy o historii w japońskich szkołach.

Myślę, że po części jest za to odpowiedzialny program nauczania w Japonii, w którym temat wojen i tego, co się działo w Europie szczególnie, jest traktowany po macoszemu. Japonia bardziej skupia się na historii Azji, co nie powinno dziwić ze względu na lokalizację. Temat Holokaustu często niestety nie jest w ogóle poruszany. Jednym z powodów jest to, że wymagałoby to dyskusji o roli Japonii podczas drugiej wojny światowej, a nie jest to temat wygodny ze względu na powiązania z tego czasu z nazistowskimi Niemcami - dodała dziennikarka.

Magdalena Osumi wyjaśniła także, że w japońskich szkołach dyskusje jako forma nauczania są rzadkie, więc jeśli temat Holocaustu jest nawet poruszony, to nie na tyle dogłębnie, by zapaść w pamięci młodych ludzi, którzy są przeładowani materiałem do wyuczenia na pamięć.

To niestety sprowadzi nas do pewnego stopnia ignorancji. Ponieważ taki problem czy incydent nie będzie zauważony i komentowany przez polityków - dodała.

Prawdopodobnie ze względu na masowe zgłoszenia i interwencje internautów strona klubu przestała działać, jest dostępna jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Swastyka w japońskiej kulturze

W wielu kulturach swastyka uznawana jest za symbol szczęścia. W Japonii to symbol buddyzmu, który jest jedną z dwóch z głównych religii w tym kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że zdjęcia, na których widać pracowników klubu w mundurach Wehrmachtu, nie pozostawiają wątpliwości na temat intencji klubu. To nawiązanie do nazizmu, a nie do symbolu religijnego.

Warto też zaznaczyć, że w przeciwieństwie do narodowo-socjalistycznej, tradycyjna japońska swastyka ma ramiona skierowane przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Symbol wykorzystywany w dekoracjach lokalu w Osace to swastyka prawoskrętna, czyli taka jak ta stosowana przez nazistów.

Japonia w czasie II wojny światowej

Podczas II wojny światowej Japończycy ściśle współpracowali z Niemcami. Najpierw zawarli z nimi w 1936 roku pakt antykominternowski, następnie w 1940 pakt trzech. Porozumienie między Niemcami, Japonią i Włochami było sojuszem obronnym i miało na celu sformalizowanie współpracy tych trzech państw.

Pakt trzech był wymierzony w Aliantów, w tym Polskę, i zmierzał do uzyskania przez sygnatariuszy hegemonii na świecie. Miał także odstraszyć Stany Zjednoczone przed przystąpieniem do wojny.

Zobacz także: Hitler i Bliski Wschód. III Rzesza mogła wygrać wojnę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Można wylicytować miejsce na krakowskim cmentarzu. Padła cena wywoławcza
Biedronka znowu szaleje! Aż 12 produktów za darmo
Ich związek wciąż budzi kontrowersje. Chodzi o ogromną różnicę wieku
Roksana Węgiel ma kłopoty. Straciła pracę w TVP
Nie wiedział, z kim zadarł? Dziennikarka bez litości zgasiła Janusza Kowalskiego
Problemy ze zdrowiem i operacja. Trudny czas Kożuchowskiej
Dramat w schronisku w Wielkopolsce. Widok psów przeraża
Koszmar Anny Powierzy. Prawdziwe pasmo niepowodzeń
Fani czują się oszukani. Walczą o zwrot pieniędzy za koncerty Piaska, Bajora czy Majewskiej
Rosjanka odgryzła turystce palec. Na pomoc ruszyła medalistka olimpijska
"Trafiła" szóstkę na loterii. Nie dostanie nic
Maryla Rodowicz zachowała się jak "wieśniara". Co za wstyd!
Ten agent współpracował z rosyjskim wywiadem. Zatrzymanie w Kijowie
Oszustwo na "raka". Nowy sposób internetowych złodziei
Co z Martą Manowską? W TVP zapadła decyzja
Wiśniewski w żałobie. Pokazał smutne zdjęcie
Ogryzł głowę pytonowi. Dramatyczny finał kłótni w USA
"Normy przekroczone". Kościół pod ścianą
IMGW zapowiada. Wtedy rozpocznie się wiosna
Minister ostrzega. To szykuje Rosja w rocznicę inwazji
Wyniki Lotto 01.02.2023 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Została bohaterką Australian Open. Właśnie odwiedziła Polskę
Listy księżnej Diany trafiły pod młotek. Opisywała szczegóły rozwodu
Viki Gabor założyła sukienkę. Internauci patrzą na jej brzuch
Ma 21 lat, a jej córka aż 15. Ludzie nie dowierzają, kiedy o tym słyszą
"Leszy" nawiedzał mieszkańców Kijowa. Gang rozbiła SBU
Kolejny wielki kryzys w Ekipie Friza. Tym razem poszło o zdradę
Tak chodzi na siłownię. Nic nie robi sobie z krytyki
To najlepszy moment, żeby ją zobaczyć. Zielona kometa nad Polską
Przy odprawie para zostawiła dziecko. "Nie mogliśmy uwierzyć"
Popełnił morderstwo. O pomoc w jego zatuszowaniu zwrócił się do babci
Były gwiazdor NBA oskarżony o przemoc domową. Przekazał nowe wieści
Mało znany objaw zakrzepicy. Kluczowy jest czas
Olejnik w Barcelonie naśmiewa się z PiS-u. Internauci zachwyceni
W godzinę zabija komórki rakowe. Wyniki badania szokują
Marcin Najman kpiąco o rywalu. Tak go nazwał
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Afera w Rosji. Mina Putina mówi wszystko
Patrzą na Cichopek i pękają ze śmiechu. "I po co tak oszukiwać?"
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
Dałeś w niedzielę na WOŚP? Zobacz, jakim zdjęciem podsumował cię ksiądz
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Zdjęcie z Kołobrzegu. Samotny wózek na plaży i kartka od matki
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
Pojawia się, gdy trzustka jest uszkodzona. Od razu pędź do lekarza
To dlatego zniknął. Smutne doniesienia o Zborowskim
Zrobiły "tureckie zęby". Teraz płaczą. "Piekło"
Tłusty czwartek 2023. Kiedy wypada w tym roku? Oto data
Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Ma 61 lat i ciało nastolatki. "Jesz jak ptaszek, wyglądasz jak ptaszek"
Sztuczna inteligencja podała datę III wojny światowej. Alexa wyjawiła szczegóły
To się porobiło. Spójrzcie, kto wylicytował na WOŚP basen ze Schreiber
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić