o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Nawet komputer jest w stanie stwierdzić, czy jesteś rasistą

6
Podziel się

Naukowcy z Uniwersytetu w Modenie stworzyli program komputerowy, którego algorytm potrafi już po krótkiej chwili wykryć rasizm.

Nawet komputer jest w stanie stwierdzić, czy jesteś rasistą
(Pixabay.com)
bESgUZXF

Program wykorzystuje obraz z kamer. Nagranie choćby kilkunastosekundowej rozmowy dwóch osób wystarczy, by algorytm z włoskiego uniwersytetu określił, czy rozmówca jest rasistą. Nie ma jednak znaczenia to, co się mówi, ani jak się wypowiada słowa podczas konwersacji. Program bazuje bowiem na mowie ciała, która według naukowców ujawnia wszystkie nasze poglądy - informuje "Daily Mail".

Skoro wewnętrzne poglądy są w stanie przenikać na zewnątrz, chcemy, by maszyny mogły nauczyć się je rozpoznawać. Nie chodzi tylko o rasizm, ale w ten sposób będziemy mogli zmieniać technologię, którą jako prawdziwą sztuczną inteligencję - powiedział Andrea Palazzi, członek zespołu pracującego nad algorytmem.

Dzięki komputerowi wiadomo, jak objawia się rasizm. Zauważono, że osoby, które nie tolerują odmienności, podczas rozmowy np. z czarnoskórymi stają dalej niż te, które takiego problemu nie mają. Różniła się także ich gestykulacja. Osoby mniej tolerancyjne mniej niż zazwyczaj machały rękami.

bESgUZXH

Eksperymenty w pełni potwierdziły działanie algorytmu. Sprawdzono go na kilkudziesięciu studentach różnego koloru skóry. Nagrano ich rozmowy, podczas których badano również ich czynności życiowe takie jak puls, czy przyspieszony oddech. Później wyniki badań porównano z ankietami, które studenci wypełniali wcześniej w obecności psychologa. To ostatecznie potwierdziło, że włoski program działa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bESgUZYi
KOMENTARZE
(6)
aj waj
5 lata temu
Jak rozmawiam z koleżanką czy też kolegą i trzymam ręce w kieszeni kurtki czy też spodni, a wszyscy jesteśmy biali to ZNACZY ŻE JESTEM RASISTĄ BO MAŁO GESTYKULUJĘ RĘKOMA! Kur****a patologia!
tym
5 lata temu
Nie potrzebuję do tego komputera. Jestem rasistą, mogę to powiedzieć każdemu. W czym problem? Przecież nie każdy musi lubić to samo. Ja lubię swoją rasę a nie lubię innych. Tak jak mam swój typ samochodów a inne mi się nie podobają.
papa
5 lata temu
no co za jasnowidze ,a ja mam kamerę zaklejoną by nie podglądali i co teraz?
bESgUZYj
34
5 lata temu
JESTEM NO I CO I CO KOMU DO TEGO> JAK SIĘ NIE PODOBA TO MORDA W KUBEŁ ŚMIECIARSKI REDAKTORKU
ksenofob
5 lata temu
bzdury to badanie oparte o studencką patologie ja mogę stać bardzo blosko murzyna przytulać murzynkę gestykulować a nienawidzę ich jeśli mieszkają w Europie jako turyści czy studenci z erasmusa mi nie przeszakdzają ale jak muzułmanie mieszkają czy murzyni na stałe w europie nienawidzę ich z całego serca. Ale mogę stać bardzo blisko ich. Ten program to bzdura on może pokazać kto jest wstydliwy a nie kto jest rasistą
raf
5 lata temu
mam 2 małych dzieci i chce zeby były bezpieczne wiec nie chce zeby po mojej ulicy włoczyły sie grupy opalonych młodych napalonych byczków wiec wg lewaków jestem rasista
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić