Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Woń pojawia się przy raku. Lepiej od razu leć do lekarza

28

Twój naturalny zapach nagle się zmienił? Inaczej pachnie ci z ust? To mogą być sygnały świadczące o groźnych zmianach zachodzących w twoim organizmie.

Woń pojawia się przy raku. Lepiej od razu leć do lekarza
Zapach ciała może świadczyć o poważnej chorobie. Na co należy zwrócić uwagę? (Getty Images)

W naszym organizmie nieprzerwanie zachodzą różnego rodzaju procesy metaboliczne. Każda choroba, z jaką się zmagamy, wpływa na te procesy na swój unikalny sposób, tworząc specyficzny ślad zapachowy.

Czasem zdarza się, że ludzki nos nie jest w stanie tego wyczuć. W takich sytuacjach znacznie lepiej radzą sobie psy, które są w stanie wykryć nawet najsubtelniejsze zmiany w naszym zapachu. Nic dziwnego - mówi się, że psi węch jest 60 razy silniejszy od ludzkiego.

Ale ludzie też są w stanie wychwycić zmiany, jeśli np. zmieni się naturalny zapach danej osoby. Jeśli ktoś zwróci ci na to uwagę, to może być sygnał, żeby przyjrzeć się swojemu ciału - być może w naszym organizmie zachodzą właśnie jakieś zmiany zdrowotne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy skarżą się w przychodni i u lekarza. "Przesiedzieć i pieniądze wziąć"

Cukrzyca

Zmiana zapachu ciała może świadczyć np. o kwasicy ketonowej, która jest związana z cukrzycą. Ketony to substancje chemiczne produkowane przez wątrobę podczas procesu rozkładania tłuszczów. Gdy poziom ketonów jest zbyt wysoki – co zwykle ma miejsce w sytuacji niedoboru insuliny – krew staje się kwasowa, a zapach ciała może stać się słodki i owocowy. Jeśli coś takiego się wydarzy, warto wybrać się do lekarza.

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek to stan, w którym funkcjonalność tego narządu spada poniżej 15 procent normy. Gdy nerki przestają prawidłowo funkcjonować, w organizmie gromadzą się toksyny. To z kolei sprawia, że ciało może zacząć wydzielać zapach podobny do amoniaku. Nie można wtedy czekać, trzeba zasięgnąć opinii specjalisty.

Choroba wątroby

Kiedy wątroba przestaje działać prawidłowo, w naszym moczu, pocie i oddechu zaczynają gromadzić się zanieczyszczenia. To może sprawić, że skóra zacznie wydzielać zapach przypominający stęchliznę, czosnek lub zgniłe jaja. Jeżeli nie skonsultujemy tego problemu w porę ze specjalistą, może dojść do niewydolności tego narządu.

Nadwaga lub otyłość

Dodatkowe kilogramy mogą przyczynić się do powstawania na skórze fałd, które stają się idealnym miejscem dla bakterii. To oznacza, że nadwaga i otyłość mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnego zapachu skóry. Badania naukowe wykazują również, że osoby z nadwagą i otyłością mają słabszy zmysł powonienia. Może to sprawić, że nieprzyjemny zapach własny jest przez nie wykrywany nieco później niż zwykle.

Zmiana zapachu skóry i/lub potu

Zmiana zapachu skóry lub potu może być związana z dietą (na przykład z niedoborem węglowodanów) albo z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jeżeli zauważysz, że zapach twojego ciała jest inny niż zwykle i utrzymuje się to przez dłuższy czas, a nie jesteś w stanie zidentyfikować przyczyny tej zmiany, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zmiana zapachu z ust

Nieprzyjemny zapach z ust może również świadczyć o nowotworze, dlatego takie symptomy nie powinny być lekceważone. Metaliczny zapach może wskazywać na raka płuc lub inny rodzaj raka, który dał przerzuty do płuc. Zapach pleśni może być sygnałem raka płuc lub gardła, a stęchlizny - raka wątroby lub nerek.

Autor: AWWA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić