REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski20.06.19 (18:39)

MH17 zestrzelony nad Ukrainą. Władimir Putin dosadnie odpowiedział Holendrom

O zestrzelenie lotu MH17 nad Ukrainą Holendrzy oskarżyli Rosjan i jednego obywatela Ukrainy. Dzień później Władimir Putin nie przebierał w słowach, zapytany o tragedię boeinga 777 Malaysia Airlines (MH17) lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. W sukurs przyszedł mu premier Malezji.
Anadolu Agency / Getty Images

Kategorycznie zaprzeczam winie Rosji. Nie ma żadnych dowodów - powiedział Władimir Putin na temat oskarżenia Rosjan o strącenie boeinga 777 Malaysia Airlines nad obwodem donieckim 5 lat temu.

Prezydent Rosji uczestniczył w dorocznym spotkaniu telewizyjnym. W programie transmitowanym na żywo w rosyjskich stacjach Władimir Putin odpowiadał przez kilka godzin na pytania z najróżniejszych dziedzin. Tuż po długiej sesji został zagadnięty o zestrzelenie lotu MH17 nad Ukrainą (obwód doniecki) 17 lipca 2014 roku.

REKLAMA

O tragedię 283 pasażerów i 15 członków załogi zapytał dziennikarz BBC.

Zapytałem dzisiaj Władimira Putina, czy nie myśli, że już czas, aby Rosja wzięła odpowiedzialność za zestrzelenie lotu MH17 - napisał moskiewski korespondent BBC na Twitterze.

Rosyjski prezydent nie uznał jednak, że już czas. Odpowiedział krótko i dosadnie:

Całkowicie odrzucamy to, co przedstawiono jako dowody. One nie dowodzą niczego - powiedział Władimir Putin.

Zobacz także: Zamach na MH17. Są oskarżenia

Proces w Holandii ma się rozpocząć w 2020 roku. Prokuratorzy z międzynarodowego zespołu śledczego oskarżyli 3 Rosjan i jednego obywatela Ukrainy o zestrzelenie boeinga 777, którego rejs był oznaczony symbolem MH17. W komisji śledczych zasiadają przedstawiciele Malezji, Ukrainy, Belgii i Australii oraz kraju tulipanów. Prym w niej wiodą właśnie Holendrzy, a na czele zespołu stoi holenderski prokurator generalny. Większość ofiar (193) na pokładzie samolotu Malaysia Airlines pochodziła z Holandii.

Oskarżeni o strącenie MH17 to:

  • Igor Girkin (znany także jako Igor Striełkow) - były pułkownik rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, który w zbuntowanym Doniecku pełnił funkcję ministra obrony,
  • Siergiej Dubiński - zastępca Girkina w Doniecku, który był w stałym kontakcie z Rosją, wcześniej miał być na usługach rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU,
  • Oleg Pułatow - były żołnierz jednostki GRU, w Doniecku był zastępcą szefa wywiadu,
  • Leonid Charczenko - dowódca jednostki bojowej separatystów na wschodzie Ukrainy.
Anadolu Agency / Getty Images
Szczątki rozbitego boeinga 777 (rejs MH17)

Władze Ukrainy zapewniły, że będą dążyć do zatrzymania Charczenki. Natomiast reakcja Malezji (samolot należał do Malaysian Airlines) na wystąpienie prokuratorów z Holandii idzie w sukurs Władimirowi Putinowi. Malezyjski premier, Mahathir Mohamad, nazwał oskarżenia Holendrów "śmiesznymi".

Od samego początku stało się kwestią polityczną, jak oskarżyć Rosję - skomentował szef rządu w Kula Lumpur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij