Ropa tak tania, że nawet piraci kręcą nosem

15

Ropy na rynku jest za dużo. W efekcie od lipca 2015 roku cena baryłki spadła o 100 dolarów. To nie jedyny skutek. Dla wielu piratów napadanie na tankowce przestało się opłacać.

Ropa tak tania, że nawet piraci kręcą nosem
(Whitehotpix/ZUMA Wire/Forum)

Napaść na tankowiec nie jest prostą sprawą. Olbrzym wypełniony cennym (coraz mniej, ale jednak) ładunkiem nie jest nawet prosty do abordażu. Najpierw trzeba wdrapać się na pokład i opanować jednostkę. Potem wyłączyć urządzenia wskazujące jej pozycję i popłynąć w ustronne miejsce. Po przepompowaniu ropy trzeba w końcu mieć chętnego na jej kupno. Piraci też płacą za logistykę i różnica między ich ostatecznym zarobkiem, a ponoszonymi w trakcie operacji kosztami, czyni kradzież surowca coraz mniej opłacalną.

Ropę można już kupić za mniej niż 30 dolarów za baryłkę. Piraci kradli ją chętniej kilka lat temu, gdy kosztowała 106 dolarów. Teraz im się nie opłaca - mówi agencji Bloomberg Florentina Adenike Ukonga, sekretarz Komisji Zatoki Gwinejskiej - organizacji promującej współpracę gospodarczą w tej części świata.

I bez spadku cen ropy biznes piratów słabnie. W 2013 roku w Zatoce Gwinejskiej napadli na 100 różnych statków. W 56 przypadkach udało się im je opanować. W 2014 roku było 67 ataków, w tym tylko 26 skutecznych. W większości celami były statki przewożące ropę naftową lub jej pochodne. Gdy cena surowca spadła, zainteresowanie kradzieżą zmalało tym bardziej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić