*Otyłość jest chorobą cywilizacyjną. *Coraz więcej pracujemy, a mniej się ruszamy. Do tego dochodzą złe nawyki żywieniowe i obecne w naszej diecie fast foody. Najnowsze badania naukowe wskazują, że epidemia otyłości to już nie tylko problem europejski. Przeciętna waga kobiet i mężczyzn rośnie na całym świecie. Każdy z nas musi zdać sobie sprawę z tego, że nadmierny wzrost wagi może prowadzić do wielu chorób układu krążenia, cukrzycy i niektórych nowotworów.
Problem w Polsce narasta od wielu lat. Zdaniem specjalistów do spraw żywienia edukację dotyczącą prawidłowego żywienia powinno rozpoczynać się już w przedszkolu lub szkole podstawowej. Walka z otyłością możliwa jest tylko przez edukację.
Program edukacyjny powinien być dobrze opracowany i skupić się na wielu czynnikach: żywienia, aktywności fizycznej, oddziaływania na rodzinę, nauczycieli i środowisko szkolne. Dopiero wówczas jest szansa odniesienia sukcesu - powiedział profesor Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w rozmowie z Radiem Koszalin
Najgorsze są przekąski. Polacy coraz częściej zamiast zjeść normalny posiłek sięgają po przekąski, bardzo często niezdrowe. Wszystkiemu winien jest pośpiech i wygoda. Wolą kupić coś po drodze lub zamówić do domu niż przygotowywać dwudaniowy obiad.
O tym, że nadmiar soli, cukru i tłuszczu przyczynia się do otyłości już wiemy, ale nie zastanawiamy się nad przekąskami - powiedziała Radiu Koszalin profesor Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia.
Tym samym pozbawiamy organizm zbilansowanej diety. W prawidłowo przygotowanych posiłkach nie powinno zabraknąć miejsca na warzywa, kasze i owoce.
Autor: Arkadiusz Puz
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.