Zuchwały skok na bankomaty. Gang złodziei ukradł miliardy

4

Za ogromną kradzieżą, do której doszło w Japonii, stoi najprawdopodobniej zorganizowana grupa przestępcza. Złodzieje w zaledwie trzy godziny okradli 1400 bankomatów na terenie całego kraju. Ich łupem padło 1,4 miliarda jenów. To około 50 milionów złotych.

Zuchwały skok na bankomaty. Gang złodziei ukradł miliardy
(Shutterstock.com, ImYanis)

Skok wymagał tysięcy skoordynowanych wypłat. Policja podejrzewa, że brało w nim udział sto osób, które użyły podrobionych kart kredytowych, zawierających informacje wykradzione z banku Południowej Afryki. W poniedziałek 15 maja zostały one użyte w bankomatach znajdujących się w 1400 sklepach spożywczych. Każda wypłata wynosiła 100 tysięcy jenów, co jest maksymalną kwotą, jaką można jednorazowo wypłacić. Do tej pory nikogo nie zatrzymano.

Złodzieje wybierali bankomaty w Tokio oraz 16 innych prefekturach. Japońska policja próbuje z pomocą Interpolu ustalić, jak doszło do wycieku danych. Gazeta "Yomiuri Shimbun" twierdzi, że pierwszą wypłatę zanotowano tuż po 5 rano, a ostatnią parę minut przed ósmą tego samego dnia. To niespełna trzy godziny.

Członków gangu może nie być już w Japonii. Używając kart obcokrajowców i dokonując skoku, kiedy banki były nieczynne, zapewnili sobie dostatecznie dużo czasu, aby uciec z kraju, zanim sprawa została wykryta. Okradanie bankomatów na ogromną skalę za pomocą podrabianych kart jest ostatnio bardzo popularną formą przestępstwa. W jednej z większych spraw tego typu jednorazowo okradziono klientów z aż 26 krajów.

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić