Jan Muller| 
aktualizacja 

Był zbudowany jak czołg, na zbroi nosił biel i czerwień a samice podrywał na szeroki kark

18
1/7

Bestia sprzed milionów lat

Bestia sprzed milionów lat
(Royal Tyrrell Museum of Palaeontology)
0
0

To jedna z najlepiej zachowanych skamielin w historii paleontologii. Naukowcy odkryli kolejną tajemnicę tajemniczego nodozaura. Wyglądające jak mumia szczątki dinozaura odkryto w pokładach roponośnych w kanadyjskiej Albercie w 2011 roku. Wyjmowanie delikatnego egzemplarza (zachowała się na nim nawet skóra) potrwało aż 6 lat. Z każdym miesiącem dowiadujemy się o tej zbudowanej jak czołg bestii coraz ciekawszych rzeczy.

2/7

Szybka śmierć

0
0

Najszybciej ustalono wiek skamieliny. Oszacowano go na ok. 110 mln lat. Wiadomo, że nodozaur zginął nagle, najpewniej porwany przez nurt rzeki. Ostatecznie znalazł się zagrzebany pod morskim dnem. Dzięki temu zachowało się wiele szczegółów anatomicznych, jak szpikulce porastające pancerny pancerz. Niedawno odkryto, że pomimo groźnego wyglądu chronił się kolorowym kamuflarzem. Analiza chemiczna resztek pigmentu wskazała na bliskie sercu każdego Polaka czerwień i biel.

3/7

Na wojnie i w miłości

0
0

Teraz nowe badanie pokazuje, że ten biało-czerwony praprzodek aligatora swój szeroki kolczasty kark wykorzystywał zarówno do wojaczki, jak i romansów. Wielkie kolce na zwałach mięśni i "pancernych" płytach z jednej strony pokazywały przeciwnikom, że jest groźnym konkurentem. Z drugiej pozwalały mu zainteresować sobą partnerki szukające najlepiej zbudowanego samca.

4/7

Pancerz czołgu

0
0

Ten czołg na czterech nogach, jak mówią o nim odkrywcy, zyskał już też miano "Mona Lisy świata dinozaurów". To naturalnie za sprawą utrwalonych na miliony lat szczegółów wyglądu. Naszym zdaniem przesadnie rozbudowany "kark" niekoniecznie pasuje do przezwiska nawiązującego do malarskiego arcydzieła. Bardziej chyba do prężącego muskuły na scenie kulturysty, a może nawet "pakera" na osiedlowej siłowni.

5/7

Kolejne odkrycia

0
0

Skamielina pieczołowicie odkopana przez ekspertów kanadyjskiego Royal Tyrrell Museum of Palaeontology znalazła dom właśnie w tej kanadyjskiej placówce naukowej. Zwiedzający wystawę dowiedzą się też, że naukowa nazwa tego dinozaura to Borealopelta markmitchelli. Oficjalnie oglądać go można od maja, ale badania nad zwierzęciem trwają cały czas.

6/7

Jak nosorożec

0
0

Dostrzeżono, że płytki pokrywające i chroniące ciało dinozaura zmieniały swój kształt w zależności od położenia. Im bliżej głowy, tym wyraźniejsze i większe stawały się wyrastające z nich ostre kolce. Eksperci dostrzegli w nich podobieństwo do rogów byka. Samo zwierzę masą bardziej przypomina jednak nosorożca - ważyło ponad 1,4 tony.

7/7

Kochanek i wojownik

0
0

Badacz z muzeum, dr Caleb Brown, jest przekonany o kluczowej roli popędu seksualnego w kształtowaniu wyglądu dinozaura.

- Większość takich złożonych struktur u żywych zwierząt - pióra ogonowe u ptaków, kolorowe ubarwienie u jaszczurek, rogi u ssaków - powstawały w wyniku seksualnej selekcji. Co nie zmienia faktu, że takie kolce stanowiły świetny element obronny - mówi Brown w "National Geographic".

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić