Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Wylazł z mułu pod Garwolinem. Widok, jakiego wielu nigdy nie napotka

55

Budzenie się przyrody do życia na wiosnę jest jednym z najbardziej oczekiwanych i spektakularnych momentów w cyklu życia natury. Tyczy się to oczywiście zarówno roślin, jak i zwierząt. Doskonałym tego przykładem jest nagranie opublikowane przez Nadleśnictwo Garwolin.

Wylazł z mułu pod Garwolinem. Widok, jakiego wielu nigdy nie napotka
Żółw błotny wynurza się z wody. (Facebook)

Za nami pierwszy tydzień kalendarzowej wiosny. To wyjątkowy czas dla świata przyrody. Ptaki migrujące powracają, podczas gdy inne zwierzęta, które przespały zimę, budzą się ze swojego zimowego snu w poszukiwaniu pożywienia. Idealnym przykładem przystosowania do zmieniających się pór roku są żółwie błotne.

Żółwie błotne potrafią przetrwać zimę w zamarzniętych stawach i jeziorach. Robią to, zanurzając się w mule na dnie zbiornika wodnego i wchodząc w stan odrętwienia, który pozwala im przetrwać niskie temperatury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lew próbuje zjesć żółwia. To nie takie proste

Kiedy woda, w której przebywają, zaczyna się ocieplać, żółwie błotne wychodzą spod wodnych kryjówek, gdzie spędzały zimę. Nagranie z tego wyjątkowego momentu opublikowało na swoim Facebooku Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe.

Nasze żółwie błotne 🐢🐢🐢budzą się do życia i korzystając z pierwszych ciepłych dni wygrzewają się na słońcu 🌞🌞🌞 - pisze na swoim profilu na Facebooku Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe.

Komentarze internautów

Po komentarzach można wywnioskować, że internauci są zachwyceni budzącą się do życia przyrodą.

Brawo dawno nie widziałam dziękuję za filmik oni też potrzebują ciepła
Coś pięknego
Ciekawy filmik - czytamy.

Ciekawostki o żółwiach błotnych

Żółwie błotne to grupa żółwi zamieszkujących wody słodkie, takie jak stawy, bagna, rzeki i strumienie. Cechuje je płaski, stosunkowo mały pancerz, który może przybierać różne barwy, od ciemnobrązowej do zielonkawej, często z charakterystycznymi wzorami.

Istnieje wiele gatunków żółwi błotnych, każdy z nich przystosowany do specyficznych warunków swojego środowiska. Niektóre gatunki są tak rzadkie, że występują tylko w jednym konkretnym miejscu na Ziemi.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić